Terör Rejimi, Gazze’de 2 Balıkçıyı Gözaltına Aldı

İşgal güçleri dün gece yarısından önce Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah kenti açıklarında Filistinli iki balıkçıyı gözaltına aldı ve teknelerine el koydu.

Balıkçılar Komitesi, işgal ordusu deniz kuvvetlerinin 24 yaşındaki Isam Nebil El-Ekra’ ve 20 yaşındaki kardeşi Riyad’ı gözaltına aldığını bildirdi.

Komite, işgal güçlerinin Rafah açıklarında avlanma izni verilen bölge dahilinde Filistinli balıkçıların önünü kestiğini söyledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve işgal rejimi arasında 13 Eylül 1993’te imzalanan anlaşmaya göre Filistinli balıkçıların Gazze Şeridi sahillerinde 20 mil mesafesine kadar avlanma izni veriliyor.

İşgal rejimi sadece 6 mile düşürdüğü avlanma mesafesini direniş gruplarıyla sağlanan ateşkes anlaşmasının ardından 15 mile çıkardı fakat kısa süre sonra yeniden 6 mile düşürdü.

Gazze Şeridi sahillerinde Filistinli balıkçılar için avlanma izni verilen mesafeleri yeniden düzenleyen işgal güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyinden Gazze kentine kadar 6 mil ve Gazze kentinden Rafah’a sınırına kadar 15 mil olarak belirledi