Tel Aviv’de Netanyahu’nun İstifası İstendi

Gösteri sırasında Netanyahu’nun istifasını isteyen sloganlar atıldı.

Yediot Ahranot gazetesi, protesto gösterilerine katılanların, “Hükümet iyi olan ne varsa yıkıyor. Yolsuzluk ve uluslararası sahadaki yalnızlık rekor seviyeye ulaştı. Kışkırtıcılık ve ırkçılık kontrol edilemez hale geldi” dediklerini aktardı.

Gazeteye göre, gösteriyi organize edenler Netanyahu hükümetinin ırkçı politikalarının bedelini ödediklerini ve söz konusu politikaların uluslararası sahada İsrail’i yalnızlaştırdığını belirtti.

Hükümeti protesto gösterisine katılan İsrailliler, “Yolsuzlukların arkası gelmiyor”, “Hükümet istifa” ve benzeri sloganlar yazan pankartlar taşıdı.

Bu arada, İsrailli Vatandaş Hakları Derneği, 2016’nın İsrail’de insan hakları açısından başarılı bir yıl olmadığını, işgal yönetiminin Filistinlilere karşı fanatik uygulamaları benimsediğini, Filistinlilerin haklarını ve özgürlüklerini çiğnediğini, onlara karşı orantısız güç kullandığını bildirdi.

Derneğin hazırladığı raporda, işgal rejimi toplumunda Araplara, Etiyopyalı Yahudilere, Doğu Yahudilerine, kadınlara ve özürlülere yönelik ırkçılıkta artış olduğu belirtildi.