Home / İslam Ülkeleri / SUUDİ ve BAE’li Komutanlara, İSRAİL Eğitimi…

SUUDİ ve BAE’li Komutanlara, İSRAİL Eğitimi…

Siyonist İsrail ile Müslüman – Arap Rejimleri arasında her gün yeni bir işbirliği – ihanet gerçeği ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bu kez de Uşak Suudi Arabistan rejimine bağlı komutanların, Siyonist İsrail tarafından eğitildikleri ortaya çıktı.

Siyonist İsrail’in bu “hizmetinin” sadece Suudi Arabistan ile sınırlı kalmadığı ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin komutanlarına da bu eğitimi verdiği belirtildi.

Katar’a ait el-Halic Online internet sitesi, İsrail rejimi ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arsındaki askeri ilişkilerin geçtiğimiz yılın eylül ayından bu yana benzersiz bir şekilde geliştiğini belirtti.

Arap diplomatik kaynaklarına dayandırılan habere göre eylül ayında Arap ülkelerine mensup üst düzey askeri yetkililerden oluşan heyetler Tel Aviv’e gitti. Katılımcılarının üst düzey askeri yetkililerden oluşması sebebiyle kendi türünde bir ilk olarak nitelenen bu ziyaretin son derece gizli tutulduğunun belirtildiği habere göre bu heyetler bu kez Tel Aviv’e ilişkileri güçlendirmek veya genişletmek için gitmedi; çünkü bu konular siyasi düzeydeki yetkililere bırakıldı. Bu kez bölge ve “Arap-İsrail ihtilafı” tarihi bakımından son derece önemli sonuçları olacak başka bir hedef söz konusu edildi.

Bu gezinin temel hedefi, Tel Aviv’deki bir askeri üste askeri donanımlar ve modern güvenlik donanımları alanında kısa bir eğitim almaktı.

Söz konusu kaynaklara göre savaşlarda kullanılan bazı karmaşık güvenlik sistemleri konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan Arap komutanlar, bu konuda gerekli uzmanlığı kazanabilecekleri yer olarak sadece İsrail’i görüyorlar. Bu çerçevede de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine mensup komutanlar, ayda bir kez Tel Aviv’e giderek eğitim alıyorlar ve ziyaretlerin çok gizli tutulmasını istiyorlar.

Halic Online’a konuşan diplomatik kaynaklar, Arap askeri heyetlerinin Abu Dabi’den özel bir uçaklar doğrudan Tel Aviv’deki Ben Gurion havaalanına indiğini, oradan kalacakları yere, ardından da Tel Aviv ve Kudüs’teki eğitim merkezlerine geçtiklerini belirtti.

İşgal rejimi ile Suudiler arasındaki ilişkilerin son aylarda ciddi şekilde arttığının belirtildiği haberde karşılıklı ziyaretlerin ardından Suudilerin geçtiğimiz ekim ayında İsrail’den 250 milyon dolara casusluk aygıtları aldığı ifade edildi.

Halic Online’a konuşan kaynaklara göre Yemen’e karşı savaşmakta olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin İsrail rejiminden askeri tecrübeler edinerek hem orduları için askeri kazanım elde etmeye hem de İsrail’le ilişkilerini normalleştirmeye çalışıyor.

Suudi Arabistan ile İsrail rejiminin askeri ilişkiler açısından en iyi dönemini geçirmekte olduğunu belirten Halic Online, İsrail rejimi ile Suudiler arasında 2018’de başlayan normalleşme görüşmeleri sırasında General Ahmed el-Asiri’nin defalarca İsrail’e gittiğinin İsrail medyası tarafından duyurulduğunu hatırlattı.

Suudi İstihbarat Servisi Başkan Yardımcılığı da yapan General Ahmed el-Asiri, Cemal Kaşıkçı cinayetinden dolayı görevden alınmadan önce, Yemen savaşına da komuta ediyordu.