SUUD Rejiminden FİLİSTİNLİ Aktiviste Tehdit

Filistinli bir aktivist, Arabistan’da insan haklarını sorguladığı için Suudi makamlardan tehdit aldığını anlatarak şu an ailesinin can güvenliğinden endişe duyduğunu ifade etti.

Filistinli aktivist ve yazar İyad El Bağdadi, El Cezire haber kanalı ile yaptığı söyleşide yaklaşık iki hafta önce tehditler aldığını ve bu zaman zarfında gelen tehditleri araştırdığını ifade etti.

Aktivist ayrıca Norveçli makamlara danıştıktan sonra da yaşadıklarını medyaya duyurma kararı aldı.

Filistinli aktivist, son dönem faaliyetlerinin daha çok Arabistan’daki insan hakları konusunda yoğunlaştığını dile getirerek kendi aile bireyleri ile doğrudan iletişime geçemediğinin de altını çizdi.

İngiliz Guardian gazetesi daha önce, CIA’nin, Norveç’i ülkede sığınmacı olarak yaşayan bu Filistinli aktivistin Arabistan tarafından tehdit edileceği konusunda uyardığını yazmış ve şunları eklemişti: Geçtiğimiz 25 Nisan tarihinde, El Bağdadi söz konusu tehditlere maruz kalmış, Norveçli bir güvenlik birimi tarafından güvenli bir bölgeye götürülmüş ve kendisine Suudiler tarafından yapılan bu tehditlere binaen tehlikede olduğu söylenmişti.

Filistinli aktivist hiç bir gerekçe gösterilmeden BAE tarafından tutuklanarak sınır dışı edildikten sonra Norveç’e gitmiş ve siyasî sığınma almıştı.

El Bağdadi, Suudi Arabistan veliahtı Muhammed bin Selman’ın siyasetini eleştirmiş, geçtiğimiz yıl kendi twitter hesabından Muhammed Bin Selman’ın batılı müttefikleri tarafından istenmemesi durumunda daha da tehlikeli olacağını yazmıştı.

Suudi makamlar Arabistan’da yaşayan Filistinlilere karşı, direnişe olan yaklaşımlarını anlayabilmek için birkaç gün önce geniş çaplı tutuklamalar başlatmıştı.