Suud Rejimi: Arap Yönetimler, İsrail İle İlişki Kurmakta Özgür

Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanı Faysal ibnu Ferhan Brüksel’de Avrupa Birliği sorumlularıyla yaptığı kapalı görüşmede İsrail işgal rejimiyle ilişkilerini normalleştirmek isteyen Arap ülkelerinin çabalarını engellemeyeceklerini söyledi.

Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanı, kendilerinin ise İsrail ile Filistinliler arasında barış konusunda bir ilerleme kaydedilmediği sürece İsrail’le ilişkileri normalleştirme kervanına katılmayacaklarını belirtti.

Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanı İran konusuna da değinerek, İran rejiminin terör örgütlerini finanse ettiğini ve bu ülkenin nükleer ve füze programlarının bölge açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu iddia etti. İbnu Ferhan, Suudi Arabistan’ın İran’ın bölgede istikrarı bozmak için gerçekleştirdiği çalkantılara karşı çıkmaya devam edeceğini söyledi.

ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo da Suudi Arabistan’ın bir an önce barış gemisine binmesini ve Filistinlileri de buna teşvik etmesini beklediklerini ifade etti.

Pompeo Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanı’yla gerçekleştirdiği görüşme hakkında yaptığı açıklamada BAE ve Bahreyn gibi ülkelerin İsrail’le ilişkileri normalleştirmelerinin bölgesel barış ve güvenliğin sağlanması konusunda ABD ve Suudi Arabistan’ın ortak amaçlarına ne gibi katkılarının olduğu hakkında bilgi verdiğini iddia etti.

Pompeo, Suudi Arabistan’ın Filistinlilerin yeniden İsrail’le masaya oturmalarını sağlamak için aktif rol oynaması ümidi taşıdıklarını söyledi.