Suriye Savaşı Filistinli Mültecileri De Yerinden Etti

Suriye’de savaş başlamadan önce Yermuk Kampı gibi adeta şehir haline gelen kamplarda yaşayan ve Suriye Vatandaşları ile eşit hakları olduğu için bir tercih sebebi olan kamplar; savaşın patlak vermesi ile çatışmaların ortasında kaldı ve Filistinli Mültecilerin bir kısmı Suriye’deki güvenli bölgelere ulaşamayınca ülke dışına çıkmak zorunda kaldı.

UNRWA Direktörü Pierre Krahenbuhl, savaş başlamadan önce 560 bin olan Suriye’deki Filistinli mülteci sayısının bugün 440 bine kadar düştüğünü söyledi.

Suriye’de Filistinli mültecilerin yaşadığı bölgelerde 5 gün boyunca incelemelerde bulunan Krahenbuhl, “Bir kez daha evini kaybetmek, bir kez daha yaşadığın yerden olmak ve yerinden edilmek çok zor bir tecrübe.” diye konuştu.

Öte yandan Londra merkezli Suriye’deki Filistinliler Çalışma Grubu’nun geçen hafta yayınladığı raporunda, Dera Mülteci Kampının yüzde 70’inden fazlasının kullanılamaz durumda olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca kamptaki insani durumun her geçen gün daha da kötüye gittiği aktarıldı.

Suriye’nin Şam ve Halep kentlerinde bulunan Filistin mülteci kampları, çatışmalar nedeniyle büyük hasar gördü. Yaklaşık 6 yıldır devam eden savaş nedeniyle Filistinli mültecilerin büyük kısmı yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kaldı.

Filistinliler, İsrail’in kuruluşunun ardından göç etmek zorunda bırakıldıkları ve mülteci olarak geldikleri Suriye’yi de yine bir savaş nedeniyle terk ederek komşu ülkelere sığındı.