Suriye: İsrail’e Gereken Cevap Verilecek

Suriye Dışişleri bakanı Faysal Mikdad, 10 yıldır teröre karşı verdikleri savaşı kazandıklarını söyledi. Terör örgütü IŞİD ve İsrail’in işbirliğini vurgulayan Mikdad, Suriye’nin İsrail saldırılarına yanıt verebilecek kapasitede olduğunu da belirtti.

Suriye’deki savaşın 10. yıldönümünde, Şam’ın bir “terör savaşına” maruz kaldığını, ancak “direndiğini ve kazandığını” söyleyen Suriyeli bakan, işgalci İsrail rejimini de saldırganlıklarına yanıtın kaçınılmaz olarak geleceği konusunda uyardı. Suriye’nin İsrail saldırılarına yanıt verebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

Mikdad, İsrail’in Suriye’ye yönelik son saldırısının IŞİD ve işgal rejimi arasındaki kesin iş birliğini sergilediğini belirterek, saldırının IŞİD’in Palmira’daki terör saldırısından sonra geldiğine dikkat çekti. “Ülkemizin her bir kum tanesi özgürleşene kadar dinlenmeyeceğiz ve terör örgütleri hala varken tamamen zafer kazandık demiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD işgal güçlerinin Suriye’nin petrol ve buğday zenginliğini çalmaya devam ettiğini belirten Suriyeli bakan, işgalin ülkenin kuzey doğusunda hâlâ devam ettiğini belirtti.

“Lübnan Direnişi bizim gönlümüzün en sevgilisidir” diyen Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, “Ancak Arap-İran ilişkileri düzeldiğinde dinlenebiliriz ve İran Arapların düşmanı değildir” diye ekledi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in Moskova ziyaretine de değinen Mikdad, ziyaretin “İsrail’in Nazi doğasını ve neo-Nazizmi savunmasını kanıtladığını” söyledi.