SURİYE Siyonist İSRAİL’e Ait Savaş Uçağı Düşürdü

F-16’nın düşürülmesinin ardından İsrail uçakları Şam kırsalında operasyon düzenledi. Suriye devlet televizyonuna göre çok sayıda patlama sesi duyuldu.

Öte yandan İsrail işgalindeki Golan Tepeleri’nde roket alarmı verildi. Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Suriye topraklarında operasyonların devam etmesi talimatını vermesinin ardından, Suriye topraklarında İran ve Suriye’ye ait çeşitli hedeflerin vurulduğu iddia edildi.

İran’dan Yalanlama

IDF tarafından yapılan açıklamada, Suriye’de, İran’a ait bir insansız hava aracının ve kontrol sistemlerinin vurulduğu, operasyon sırasında İsrail uçağının düşürüldüğü ifade edildi. İran ise Suriye’de yönetimin isteği ile resmi askeri danışmanlık yaptıklarını ve Suriye’de İran İHA’sı bulunmadığını açıkladı.

Uçağın İsrail topraklarına düştüğü ve 1 pilotun ağır yaralı olduğu belirtildi.

Suriye: Birden Fazla Uçağı Düşürdük

Konuyla ilgili Suriye’den de bir açıklama yapıldı. Açıklamada İsrail saldırganlığına karşı “birden fazla” uçağın düşürüldüğü iddia edildi. Ancak bu iddia İsrail tarafından yalanlandı.

İsrail Havalimanı Kapattı

Öte yandan yaşanan çatışmalardan ötürü İsrail’in işgal başkenti Tel Aviv’de Ben Gurion havalimanı geçici olarak kapatıldı. Tel Aviv’e gidecek olan uçaklar Akdeniz üzerinde bekletiliyor.

Siyonist İsrail’den Mecburi İtiraf Geldi

Siyonist İsrail Savunma Kuvvetleri, düşürülen F-16 uçağının S-200 hava savunma sistemlerinden açılan ateşle vurulduğunu belirterek, Siyonist İsrail Savunma Kuvvetleri’nın Twitter hesabında İngilizce yayınlanan infografikte şu ifadeye yer verdi:

“Pilotlar talimatlara uygun olarak uçağı terk etti ve İsrail topraklarına iniş yaptı.”