Suriye: İsrail, Filistin Topraklarını İşgal Edemez!

Suriye, gaspçı Siyonist İsrail başbakanının, Ürdün nehri Batı Yaka’yı işgal topraklarına katma azmini ilan etmesini keskin bir dille kınadı.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak SANA’ya açıklamasında Suriye’nin gaspçı Siyonist varlığın Batı Yaka’da Filistin topraklarını işgal toprakarına katma ilanını şiddetle kınadığının altını çizdi. Yetkili kaynak bunun özellikle işgal altındaki Filistin topraklarıyla ilgili kararlar başta olmak üzere uluslararası kanunlar ve kararlara tamamen aykırı olduğunu vurguladı.

Gaspçı İsrail’in bu ilanının genişleme planları çerçevesinde olduğunu ifade eden yetkili kaynak; Filistin ve halkının meşru haklarına saldırıda yeni bir adım sayıldığını belirtti.

Yetkili kaynak Arap sahasında mevcut durumun İsrail’in Filistin ve halkının meşru hakları dahil tüm milletin hak ve hukuklarını gasp edip saldırılarda bulunmasına fırsat verdiğine dikkat çekti.

Bölgede bazı devletlerin İsrail rejimi ile bedavaya ilişkileri normalleştirme ve gaspçı rejime destek vermek için yarıştıklarına dikkat çeken yetkili kaynak; meşru hakları geri alma ve korumanın yegane garantörünün direniş olduğunu vurguladı.

Yetkili kaynak bölge halklarının hak ve hukuklarını korumak, hegemonya, işgal ve sömürüden uzak güzel bir gelecek sağlamanın tek yolunun direniş olduğunu belirtti.