SURİYE: GOLAN’ı İsrail’den SAVAŞ İle De Olsa Geri Alacağız!

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar El-Caferi, BM Genel Kurulu’nun 4. Komitesi’nde, “İsrail’in Golan Tepeleri işgalini kınayan kararın lehine Genel Kurul’a katılanların çoğunluğunun oyu, İsrail’in bütün eylemlerini geçersiz sayarak uluslararası hukukun ihlalı olarak tanımlıyor” açıklamasında bulundu.

El-Caferi ilaveten, İsrail’in  işgal altındaki Golan Tepeleri’ni Yahudi bir ortama dönüştürme eylemlerinin bölge sakinleri tarafından yerel meclisler kurularak başarısız kaldığını kaydetti.

Beşar El-Caferi konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: ABD’nin “İşgal Altındaki Golan” kararını kınayan oylamalarda karşıt oy kullanması ise onların Ortadoğu’da barış istemediğini gösteriyor. Golan, Suriye topraklarının bir parçasıdır ve savaşla ya da barışçıl bir şekilde onu geri alacağız.

İsrail’in Golan Tepeleri’ni işgalini kınayan ”İşgal Altındaki Golan” karar tasarısı Cuma günü BM Genel Kurulu’nda onaylandı.

Karar, 151 ülkenin desteği ile Kabul edildi. İki ülke karara karşı çıkarken (ABD ve İsrail), 14 ülke çekimser oy kullandı. ABD, önceki oylamalarda çekimser konumunda iken ilk kez bu karara karşı çıktı.