SURİYE’den Çalınan TARİHİ Eserler İSRAİL’de

Ajansın ‘aktivistler’ olarak adlandırdığı şahıslar ifadelerinde aralarında ceylan derisinden yapılmış Tevrat nüshaları ve daha çok sayıda oldukça değerli tarihi eserlerin 2013 yılında ‘Feylak el Rahman’ adlı tekfirci örgüt tarafından Cobar’daki Yahudi Tapınağından çalınıp ‘Yerel Meclis’ adı verilen oluşuma teslim edildiklerini ifade etti.

Aktivistler 2014 yılında da tekfirci grupların tapınaktan yine önemli tarihi eserler çaldıklarını kaydederken, bu tarihi eserlerin ‘yerel meclis’te bir şahsa teslim edildiklerini söyledi. Şahsın daha sonra tarihi eserlerle birlikte ortadan kaybolduğunu belirten aktivistler, ardından tüm bu değerli tarihi eserlerin birbiri ardına Türkiye’de ortaya çıktıklarını vurguladı.

Associated Press raporunda çalınan tarihi eserlerin bir kısmının ise Avrupa’ya, oradan da İsrail’e aktarıldığına dikkat çekti.

Tekfirci örgütler bulundukları her bölgede tarihi eserleri çalıp yağmalarken, yurtdışına kaçıramadıkları eserleri de sabote edip parçaladılar.

Suriye’de önemli tarihi eserler bu yolla çalınarak yurtdışına kaçırıldı. Aracıların yardım ve desteği ile tekfirci grupların yaptıkları tarihi eser ticareti; IŞİD ve Nusra Cephesinin en büyük finans kaynaklarından birini teşkil etti.