Suikast İle ŞEHİT Olan Filistinli Bilim Adamı EL-BATŞ Kimdir?

Evli ve üç çocuk babası Batş, 2009’da Gazze İslam Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği alanında lisansının ardından yüksek lisansını da tamamladı.

Malezya üniversitesinden doktora için kabul alan Batş, alanında birçok başarıya imza atmasının ardından Malezya’da “Yayasan Khazanah 2016” devlet bursunu kazanan ilk Arap oldu.

Doktora eğitimi sırasında güç elektroniği teknolojisini kullanarak, elektrik enerjisi iletim ağlarının yeterliliğini artırmaya ilişkin araştırmalar yapan Batş, elektronik teknolojisine dayanan bir cihazın tasarlanmasında başarı elde etti. Elektrik enerjisi nakil ağına bağlanan bu cihazla ağda yüzde 18’lik bir kapasite artırımı sağlandı.

Söz konusu enerji nakline dair yapılan araştırmanın uygulanması birçok yararlar sağlarken, bunlardan en önemlisi elektriğin tüketiciye ulaşırken hatlar üzerinde gerçekleşen kayıpları en az indirme imkanıyla birlikte ağın yeterlilik kapasitesini artırması.

Batş’ın dünyanın değişik hakemli dergilerinde yayınlanan 18 bilimsel makalesi bulunuyor. Uluslararası bilimsel konferanslara katılımı ve Suudi Arabistan’da SASG – 2014 adıyla bilinen ödüle layık görülmesi Batş’ın bilim dünyasındaki değerini ortaya koyuyor.