Sudan’ın Yaptığı Uşaklık, ABD Yaptırımını Durdurmadı

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Sudan’a karşı ilan edilen “ulusal olağanüstü hal”i bir yıl daha uzatma kararı aldı. Ayrıca, terör gruplarına destek verdiği gerekçesiyle “terörü destekleyen ülkeler” listesine dahil edilen Sudan’a 1997’den beri uygulanan ekonomik yaptırımlara devam edileceği belirtildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Trump, İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye işaret ederek, “Sudan’da bazı olumlu gelişmeler olsa da 3 Kasım 1997’de Sudan hakkında ‘ulusal olağanüstü hal’ ilan etmemize neden olan kriz son bulmuş değildir.” ifadelerini kullandı.

Trump açıklamasında söz konusu kararını, “Sudan hükümetinin uygulamaları ve politikalarının halen ABD ulusal güvenliği ve dış siyaseti için tehdit oluşturması” nedeniyle aldığını açıkladı.

Sudan aleyhindeki “ulusal olağanüstü hal” ilk olarak 3 Kasım 1997’de eski ABD Başkanı Bill Clinton’un talimatıyla çıkarılmış ve zaman içinde uzatılarak bugünlere gelinmişti.

ABD Başkanı Trump ise, Sudan’ın ABD’li terör kurbanlarına ve ailelerine 335 milyon dolar tazminat ödeyeceğini ve bu yapıldığında Sudan’ı “Terörü Destekleyen Ülkeler” listesinden çıkaracağını açıklamıştı.

Diğer taraftan yerel ve bölgesel haber kaynaklarında yer alan bilgilere göre, Sudan’ın Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirmesi karşılığında ABD’nin Hartum’u “teröre destek veren” ülkeler listesinden çıkarmayı önerdiği belirtilmişti.