Sudan Rejimi, İsrail Boykot Yasasını Feshetti

Başkent Hartum’da ABD Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen resmî törenle normalleşme anlaşmalarını imzalayan Sudan’ın Egemenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu, yarım asırdan fazla süredir yürürlükte olan işgalci İsrail’i boykot yasasını iptal etti.

Şahsi Twitter hesabından yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Sudan Adalet Bakanı Nasruddin Abdulbari, Egemenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu’nun, düzenledikleri ortak toplantıda İsrail’i boykot yasasının iptalini öngören bir tasarıyı onayladığını bildirdi.

Geçtiğimiz aylarda İbranice yayın yapan İsrailli kaynaklar, Sudanlı yetkililerin, işgalci İsrail’le imzalanan normalleşme anlaşmalarını etkinleştirmek için çalışmalara başladığını ileri sürmüştü.

İsrail’in Mekan isimli kanalının, Sudan Adalet Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisine dayandırdığı bilgilerde, Sudanlı makamların, İsrail ile ilişki kurulmasını suç olarak kabul eden yasanın lağvedilmesi için kollarını sıvadığına dikkat çekilmişti.

1958’den beri Sudan’da yürürlükte olan boykot yasası, İsrail’le veya İsrail’de ikamet edenlerle iş birliğini yasaklıyor.

Söz konusu yasaya göre, İsrail’de faaliyet gösteren şirketler ile İsrail’le iltisaklı olan herhangi bir tarafla ticari ilişkiler tesis etmek ve aynı şekilde İsrail menşeli malları doğrudan veya transit olarak Sudan’a ithal etmek yasaktı.