Sudan Da İsrail İle Şartlı Normalleşmeye Gidiyor

Sudan, ABD’nin ülkesinin ismini “Teröre Destek Veren Ülkeler” listesinden çıkarması karşılığında işgalci siyonist rejimle ilişkileri normalleştiren ülkeler kervanına katıldı.

Sudan yönetimi daha önce ABD’nin istediği terör tazminatını ödemesinin işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmekle bir ilgisinin olmadığını ileri sürmüştü. Ancak gelişmeler ABD’nin Sudan’dan asıl istediğinin terör tazminatı değil işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeyi kabul etmek olduğunu gelişmeler gün yüzüne çıkardı. Çünkü Sudan’ın söz konusu tazminatı yatırmasının hemen ardından siyonist medya da bu ülkenin İsrail’le ilişkileri normalleştirmeyi kabul edeceği yönünde haberler yayınlamaya başladı.

ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada Sudan’ın işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Sudan’ın işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmesinde ABD’nin aracılık yaptığı ifade edildi. Sudan’ın da ilişkileri fiili olarak başlatması durumunda işgal rejimiyle diplomatik ilişki içine giren beşinci, son iki ay içindeki normalleştirme atağı döneminde ilişki içine giren üçüncü Arap ülkesi olacak.

ABD Başkanı Trump’ın Sudan’ı işgal rejimiyle ilişkileri başlatmaya zorlama ve ikna çalışmalarını aynı zamanda seçim yatırımı olarak değerlendirdiği ifade ediliyor. Trump, ABD’deki siyonist lobinin kendisine tam destek vermesi için işgal rejimiyle Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda son dönemde yoğun bir çaba harcadı.

Trump’ın Sudan ile işgal rejimi arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda bugün işgal rejiminin başbakanı Benyamin Netanyahu, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ve Sudan Geçiş Konseyi Başkanı Abdülfettah Burhan ile telefonla görüştüğü bildirildi.