SOSYAL Güvenlik Yasası, NABLUS’ta Protesto Edildi

Filistinli binlerce gösterici Batı Yaka’nın Nablus kentinde düzenlenen mitingde sosyal güvenlik yasasını protesto etti.

Protesto mitingine katılan göstericiler, sosyal güvenlik yasasının iptal edilmesini isteyerek, taleplerine olumlu cevap verilmemesi halinde protestolarını artıracaklarını bildirdi.

Kent merkezindeki Eş-Şüheda Meydanı’nda düzenlenen mitinge Batı Yaka’nın kuzeyinden binlerce kişinin katıldığı, ayrıca El-Halil ve Ramallah’tan heyetlerin de mitinge destek vermeye geldiği ifade edildi.

Mitinge katılan işçiler, memurlar ve vatandaşlar mavi bandajlar takarak sosyal güvenlik yasası aleyhine sloganlar attı.

Mitingde yapılan konuşmalarda sosyal güvenlik yasası iptal edilene kadar protesto gösterilerinin devam edeceği belirtilerek, Filistin Çalışma Bakanı Memun Ebu Şehla’nın gösteriler hakkındaki açıklaması eleştirildi.

Sosyal güvenlik yasasını protesto için iki büyük miting çağrısı yapan sivil hareket, ilki dün Nablus’ta gerçekleştirilen mitinglerin ikincisinin 12 Aralık’ta düzenleneceğini açıkladı.

Mitingi düzenleyen sivil hareketin bildirisini okuyan Muhammed Et-Tahir, sosyal güvenlik yasasını kabul etmediklerini ve tamamen iptal edilmesi için çaba sarfettiklerini söyledi.

Et-Tahir, Filistin’deki siyasi ve sosyal koşulların yasanın uygulanmasına izin vermediğini ifade ederek, sosyal güvenlik yasasını protesto gösterilerinin sivil bir halk hareketi olduğuna dikkat çekti.