Siyonistlerle Çıkan Çatışmalarda 3 Filistinli Şehit Oldu

Geçtiğimiz hafta işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’ün ayrı bölgelerinde 43 noktada Filistinliler ile Siyonist işgal güçleri arasında çatışmalar çıktı.

Her Cumartesi yayınlanan haftalık rapora göre, Cuma günü Batı Şeria ve Kudüs’ün farklı bölgelerinde 13 noktasında çatışmalar çıkarken, Filistinli direnişçi gençler İsrail’e ait bir İHA’yı düşürdü.

Ayrıca Hayfa’ya bağlı Bake el-Garbiyye beldesinde silahlı bir kişi 25 yaşındaki Emir Hüseyin’in dükkânına girip kendisini vurdu. Daha sonra Hüseyin’in hastaneye nakledilmesi sırasında ambulansa arabaları ile eşlik eden iki dayısı vurularak şehit edildi.

Perşembe günü, Cenin, El-Halil ve Ramallah’ta İşgal güçleri ile Filistinli gençler arasında 7 noktada gerilim meydana geldi. İsrail güçleri, çeşitli gerekçelerle sık sık işgal altındaki Batı Şeria’nın kent ve beldelerine baskın düzenliyor.

Keza Çarşamba günü 5, Salı günü ise 2 ayrı noktada çatışma yaşandı. Çok sayıda Filistinli biber gazından etkilenip boğulma tehlikesi geçirirken 2 Filistinli de plastik kaplı metal mermiyle yaralandı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü 7, Pazar günü ise 3 ayrı noktada çatışma yaşandı. Hukuksuz uygulamalara tepki gösteren Filistinli gençler işgal devriyelerine molotof kokteylleri attı. Yaşanan olaylarda İsrail askerlerinin kullandığı gerçek ve plastik mermilerle 2 Filistinlinin yaralandığını ifade eden görgü tanıkları, onlarca kişinin ise göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini söyledi. Ayrıca 1 İsrail askerinin Filistinlerin attığı taşlar sonucu yaralandığı ifade edildi.

Son olarak Cumartesi günü ise yine işgal güçleri ile Filistinli gençler arasında toplamda 6 ayrı noktada çatışma yaşandı. Söz konusu çatışmalarda maskeli Filistinli gençler işgal devriyelerine molotof kokteyli attı.