Siyonistlerin Yeni Korkusu: İÇ SAVAŞ

Yapılan son anketlerde toplumda laik Yahudilerin  %51’i İsrail’de iç savaş çıkacağına inanıyor ve dindar Yahudilerin %25 i de bu görüşü kabul ediyor.

Bu istatistik, Siyonist Yediot Ahronot gazetesi tarafından cuma günü yayınlanan ankette yer aldı. Bu anket, aşırı sağcılar tarafından eski Siyonist Başbakan İzak Rabin’in suikasta uğramasının 22. yılı münasebetiyle yapıldı.

Bu ankete göre, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Siyonistlerin %46’sı bugün İsrail’de siyasi muhaliflere yapılan muamelenin Rabin’e suikast düzenlenen dönemdeki muhaliflere yapılan muamele ile aynı olduğuna inanıyor.

Katılımcıların %45’i İsrail için iç savaş tehlikesinin dış savaş tehlikesinden daha fazla olduğunu düşünüyor. Ankete katılan Siyonistlerin %53’ü de durumun değişmesinin çocuklara değerler eğitimi vermekle mümkün olacağını düşünüyor.

Katılımcıların %73’ü de farklı kitlelerin iletişimi ile Yahudi, Arap, dindar ve laikler arasında yapılacak ortak oturumların bu savaşın önünün alınması adına faydalı olacağına inanıyor. Ama ankete katılanların %78’i geçen sene bu tür toplantılara katılmadığını belirtti.

Katılımcıların %73’ü de Netanyahu ve bakanlarının aşırı görüşlerinin, İsrail toplumunun kutuplaşmasında çok etkili olduğunu düşünüyor.