SİYONİSTLER Yer Altı Duvarına BEL BAĞLADI

İsrail Ordusundan yapılan açıklamada Hamas’ın tünel stratejisini değiştirdiği iddia edildi. Açıklamaya göre Gazze’deki insani ve ekonomik kriz Hamas’ın yeni lideri Yahya Sinvar’ın askeri bütçeyi azaltmasına neden oldu.

Hamas’ın kazdığı tüneller bir dönem işgal rejiminin kabusu olmuştu. 2006 yılında bir tünel sayesinde Gilad Şalit isimli İsrailli bir asker kaçırılmış ve daha sonra bin kadar Filistinli esirin takasında kullanılmıştı. 2014 yılındaki savaşta da Hamas askerleri tüneller sayesinde Gazze sınırını geçip İsrail askerlerine kayıplar verdirmişti.

İsrail ordusu Hamas’ın bundan sonra Gazze içerisinde İsrail’in gözlerinden uzak bir şekilde askeri sevkiyat için tünelleri kullanacağını öne sürdü. Gazze sınırına örülen duvarın Hamas’ı sınırda tünel kazmaktan vazgeçmeye zorladığı iddia edildi.

İsrail rejimi iki yılda bitirilmesi planlanan sınır duvarına çok güveniyor. Ancak geçmişte hava savunma füzeleri gibi İsrail’in çok güvendiği savunma sistemlerinin direniş grupları tarafından aşılması da tarihi bir gerçeklik olarak duruyor.

Öte yandan Hamas’ın cephaneliğini sürekli geliştirdiği ve Sina sınırından Gazze’ye silah taşımayı sürdürdüğü bildiriliyor. Bu arada Mısır basınında yer alan bir habere göre Hamas’ın Mısır ile iletişimi güçlendirmek için Kahire’de bir ofis açması planlanıyor.