Siyonistler KUDÜS’ün İşgalinin 50. YILINI KUTLADI

Batı  Kudüs’teki Yafa caddesinde dün gece boyunca devam eden konserlerle kutlanan işgalin 50. yıl dönümünde, gün boyunca Doğu  Kudüs’te içinde Mescid-i Aksa’nın da bulunduğu eski şehre doğru yürüyüşler yapıldı.

Kutlama törenlerinin sembol adresi ise surlarla çevrili olan eski şehrin en görkemli yeri  Şam Kapısı oldu. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı  Şam Kapısı da dahil eski şehrin bütün kapıları  İsrail polisi tarafından kapatılarak sadece gösteri düzenleyen Yahudilerin girişine izin verildi.

Şam Kapısı’nda toplanan binlerce Yahudi kutlama esnasında, “Yaşasın  İsrail”, “Filistinlileri yok edeceğiz”, “Mescid-i Aksa’yı yıkıp, Süleyman Mabedi’ni yeniden inşa edeceğiz” şeklinde ırkçı sloganlar attı. Geniş güvenlik önlemleri altında  Şam Kapısı’na gelen  İsrail Emniyet Müdürü Roni El-Şeyh de kutlamaları izledi.

GÖZAT  Başbakan Yıldırım: KUDÜS MÜSLÜMANLARA AİT

Öte yandan üzerinde “Filistin diye bir şey yok” sloganının yer aldığı tişörtler giyen bir kısım fanatik Yahudi,  Şam Kapısı’nın sağ tarafında basın mensuplarına ayrılan tarafta yer alan Filistinli gazetecilere sözlü saldırıda bulundu.

Kudüs’ün 1967’de işgal edilişinin 50. yılı dolayısıyla  Şam Kapısı’nda kutlama yapan onbinlerce Yahudi, eski şehrin sokaklarından geçerek Mescid-i Aksa’nın batı duvarı olan Burak Duvarı’nda (Ağlama Duvarı) toplandı.

Filistinlilerden Protesto

Şam Kapısı’nın karşı tarafında toplanan bir grup Filistinli ise “Kudüs Müslümanlarındır”, ” Kudüs Araplarındır” şeklindeki sloganların yanı sıra tekbirler getirerek,  İsrail’in işgalini protesto etti.

GÖZAT  Filistin, İslam Dünyasının EN DERİN YARASIDIR

Yahudilerin her yıl 24 Mayıs’ta işgal dolayısıyla şehirde yaptığı yürüyüş gerginliğe neden oluyor.

Radikal Yahudi gruplar,  İsrail’in Doğu  Kudüs’ü işgal edişinin 50’nci yılı bahanesiyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme çağrısında bulunmuştu.

İsrail  Cumhurbaşkanı  Reuven Rivlin de ayrıca, dün akşam Burak Duvarı’nda (Ağlama Duvarı) yaptığı konuşmada “Birleşik  Kudüs’ün sonsuza dek  İsrail’in başkenti olarak kalacağını” söyleyerek, kutlamalara destek çağrısı yapmıştı.

GÖZAT  Karikatür: Siyonist İsrail'in Amacı İSLAM ALEMİ İLE SAVAŞ

Aksa’nın da içinde bulunduğu Doğu  Kudüs ile  Batı Şeria, 1967’den beri  İsrail tarafından işgal altında tutuluyor.

Doğu  Kudüs’te 200 bini,  Batı Şeria’da ise 400 bini aşkın Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Gazze Şeridi ise 2006’dan bu yana  İsrail tarafından abluka altında tutuluyor.  İsrail, inşa ettiği “Ayrım Duvarı” ile  Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin  Kudüs’e girişlerini de engelliyor.