Siyonistlerden İDAM Tasarısına İlk Oylamada KABUL

Yasa tasarısı, “İsrail Evimiz” Partisi Genel Başkanı Avigdor Lieberman ve işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu arasında sağlanan anlaşmanın ardından “İsrail Evimiz” Partisi tarafından Knesset’e sunulmuştu.

Knesset’in resmi internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, söz konusu tasarı yapılan ilk oylamada 49’a karşı 52 oyla kabul edildi.  Tasarıyı savunan Siyonist Netanyahu, idam cezasının “uç durumlarda adalet” anlamına geldiğini söyledi.

Batı Yaka’da bulunan Halamiş Yahudi Yerleşkesi’nde Temmuz ayında düzenlenen ve üç Yahudi yerleşimcinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı hatırlatan Netanyahu, “Hayatımda çok şok edici şeyler görmüştüm ama yine de bu olay beni şok etti. İnsanların korkunç suçlar işlediği ve yaşamayı hak etmediği örnekler var. Yasayı böyle durumlar için değiştiriyoruz” dedi.

İdam cezası tasarısının yasalaşarak yürürlüğe girmesi için Knesset’te iki kez daha oylanarak kabul edilmesi gerekiyor.

Knesset’teki ilk oylamada kabul edilen tasarı, Batı Yaka sakini Filistinli eylemcilerin gerçekleştirdiği eylemlerde İsraillilerin ölmesi halinde Savaş Bakanı’na askeri mahkeme aracılığıyla eylemcilere idam cezası verilmesini isteme hakkı tanıyor.

Tasarı ayrıca idam cezası için yargıçların çoğunluğunun onaylamasını yeterli görüyor ve yargıçların tümünün aynı görüşte olmasını şart koşmuyor.