Siyonistler Filistin İşgal Topraklarından Kaçıyor

Aralarında Fransa, Romanya ve Portekiz’in de bulunduğu pek çok ülke, son zamanlarda İsrailli yerleşimcilerin Avrupa pasaportu ve göçmenlik vizesi taleplerinde benzeri görülmemiş bir artış olduğunu fark etti. 

Avrupa büyükelçilikleri, Avrupa vatandaşlığı veya göçmenlik vizesi alma yolları arayan İsrailli yerleşimcilerin sayısında dikkate değer bir artışa tanık oldu. Bazı uzmanlar bu eğilimi yargı sistemindeki reforma bağlarken, diğerleri ise İsrail’deki yaşamanın yüksek maliyetiyle ilişkilendiriyor.

Fransa, Hollanda, Romanya, Portekiz, İspanya, Almanya, İtalya ve Baltık ülkeleri gibi çeşitli Avrupa ülkelerinin büyükelçilikleri, bu tür taleplerde artış olduğunu bildirdi. Konunun İsrail’deki Avrupa büyükelçilikleri arasında düzenlenen ortak forumlarda da gündeme geldiği kaydedildi.

Özellikle İsrail’deki İspanyol büyükelçiliğinin, son üç yılda İspanyol pasaportu başvurularında dikkate değer bir artışa tanık olduğu belirtildi.

Ayrıca, İsrailli yerleşimcilerin İspanya’da yaşamasına ve çalışmasına olanak tanıyan yer değiştirme vizesi ve dijital göçebe vizesi taleplerinde de artış görüldü.

İsrailli haber sitesi Ynet, Tel Aviv’deki Fransa büyükelçiliğine pasaport taleplerindeki bu artışın ardındaki nedeni sordu.

Rapora göre elçilik, bu taleplerin ardındaki neden hakkında bir bilgiye sahip olmadığını bildirdi.

İsrail medyasının son zamanlardaki raporlarına göre, İsrail işgali, davet edici faktörlerin eksikliği nedeniyle Kuzey Amerika’dan gelen yerleşimci işlemlerinde, özellikle de gençler arasında keskin bir düşüş yaşıyor.

Ynet internet sitesi, yargısal revizyon planlarının “İsrail toplumunu parçaladığını ve yalnızca iç kesimleri değil, her taraftan kesimleri etkilediğini” belirtiyor.

Yahudi halkının Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’tan “İsrail”e (Aliyah) göçünü teşvik eden ve kolaylaştıran kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Nefesh B’Nefesh”in verilerine göre özellikle gençler arasında, Kuzey Amerika’dan daha az sayıda insan işgal altındaki Filistin’e gitmeyi tercih ediyor.