SİYONİSTLER 700 Zeytin Ağacının Hasılatını ÇALDI

Batı Yaka’nın kuzey kesimindeki yerleşim birimleri sorumlusu Ğassan Dağlas yaptığı açıklamada, Nablus’un doğusunda bulunan köylerin toprakları üzerinde inşa edilen Itamar yerleşkesinin girişine yakın tarım arazilerine yıllar sonra izin aldıktan sonra girebilen çiftçilerin burada 520’den fazla zeytin ağacına ait zeytinlerin çalındığını ve bazı büyük ağaçların dallarının da kesildiğini gördüklerini söyledi.

Filistinli aktivist yaptığı açıklamada zeytinlerin Ata Hasan Derviş adındaki Filistinliye ait olduğunu belirterek, bölgeyi askeri bölge ilan eden işgal güçlerinin çiftçilerin arazilere gidip zeytin toplamalarına izin vermediğini ifade etti.

Ğarmut beldesinde de benzer bir hırsızlık olayı yaşandı. Köye yakın yerleşkeden gelen Yahudi yerleşimciler Alavine ailesine ait 280 ağacın ürünlerini çaldı.

Dağlas yaptığı açıklamada, “Yerleşimciler Filistinlileri korkutup sindirmekten ve onları topraklarından çıkarmaktan umutlarını kesince bu kez Filistinliler arazilerine gitmeden önce ürünlerini çalmayı deniyorlar. Bütün bunları kontrol noktalarında ve askeri kulelerde bulunan işgal askerlerinin gözü önünde yapıyorlar” ifadesini kullandı.

Zeytin hasadının yaşandığı bu dönemde Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırmakta, zeytinleri çalmakta, toplananlara zarar vermektedirler.