Siyonist Yahudilerin Filistinli Avlama Turları…

Siyonist İsrail basınından Haaretz gazetesi, onlarca Yahudi yerleşimcinin, işgal altındaki Kudüs kentinin merkezinde “Filistinlileri avlama turları” gerçekleştirdiğini bildirdi.

Yaptığı yayınlarla Siyonizm hedeflerine hizmet etmekle bilinen Haaretz gazetesinin haberinde, Yahudi yerleşimcilerin, gecenin geç saatlerinde Kudüs caddelerinde “Araplara ölüm” sloganları attığı belirtildi.

Bölgedeki görgü tanıkları, Kudüs’ün sokaklarına yayılan ırkçı Yahudilerin, önlerine çıkan kişilere Araplardan mı Yahudilerden mi olduklarını ayırt etmek için birtakım sorular sorduklarını ve Arapça konuştuklarını tespit ettikleri Filistinlileri darp ettiklerini aktardı.

Saldırgan Yahudilerin seslerini duyan görgü tanıklarından edinilen bilgilere göre, yerleşimcilerden biri, beraberindeki arkadaşlarına Kudüs’teki bir Filistinliyi neredeyse öldüreceğini övünerek anlattı.

Yaşanan bu gelişmeler karşısında can güvenliğinden endişe eden Filistinliler, her ne kadar ilgili İsrail makamlarını durumdan haberdar etseler de işgal güçleri, Yahudi yerleşimcilerin işlediği suçları sürekli örtbas etmeyi yeğliyor.

Öte yandan İsrail merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan “Barış Şimdi”, İsrail ordusu ve rejimini, Filistinlilere saldıran terörist Yahudi gruplara koruma sağlamakla suçladı.

Filistin makamlarının yayınladığı verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs’te 13, Batı Şeria’da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim merkezi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.