Siyonist Uzmanlar: S-400’ler, İsrail İçin Yeni Şartlar Doğurdu

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri, İsrail’in Suriye üzerindeki operasyonel modelini şimdiden değiştirdi.

İsrail basını, Türk S-400’lerini İsrailli uzmanlara yorumlattı. S-400’lerin İsrail’in pek çok operasyonunu kısıtlayacağını belirten uzmanlar, “Ortadoğu hava sahasında yeni bir düzen yaratacak” dedi.

İsrailli uzmanlara göre asıl kritik soru, Türkiye’nin S-400’leri nereye yerleştireceği…

“Suriye sınırına yakın bir yerde konuşlandırılırsa, Irak ve Suriye’de İran’ın kontrolündeki milislere yönelik hava harekatlarını tehlikeye atabilir” diyen uzmanlar, başta İsrail Hava Kuvvetleri olmak üzere İran’a karşı operasyonlarda yer alacak tüm unsurların özel bir eğitim alması gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlardan biri, “Türkiye tarafından işletilen S-400, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Suriye üzerindeki herhangi her faaliyetini takip edebilecek ve bu tamamen yeni bir durum” ifadelerini kullandı.

İsrailliler, S-400 tedarikinin ABD için karmaşık sorunlar yarattığını da belirtti. İsmini vermek istemeyen İsrail Hava Kuvvetleri’nin eski bir komutanı, Türk S-400’lerinin NATO için acil sorunlar yarattığını belirterek, “Rusların, en gelişmiş teknolojilerinden birini NATO ile paylaşmayı kabul edeceğini düşünüyor musunuz? Bunun bir olasılık olmadığından eminim” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nden (INSS) iki uzmana göre ise, Türklerin anlaşmadaki ısrarı, Batı’dan koparak Rusya’ya yakın ilişkilere doğru yönelmesini veya en azından Batı’dan bağımsız bir yol seçmeyi tercih ettiğini gösteriyor:

“Her halükarda, Rusya için gelişmiş silahların Türkiye’ye satılması, Ankara ile Batı arasına bir kama sokma başarısını yansıtıyor.”

Sonuç olarak, S-400 anlaşmasının büyük olasılıkla Türkiye ile diğer NATO müttefikleri arasındaki ilişkilerde bir sapmaya yol açması bekleniyor.