SİYONİST Rejimde Hükumet Kurulamıyor

Siyonist İsrail Rejimi’ndeki erken seçimde kesin olmayan sonuçlara göre hiçbir parti tek başına iktidara gelmek için gerekli 61 sandalyeye ulaşamadı.

Terör ve işgal devleti Siyonist İsrail rejimi’ndeki genel seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidara gelmek için gerekli sandalye sayısına ulaşamaması nedeniyle ülkede koalisyon senaryoları gündeme geldi.

İsrail Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, dün gerçekleştirilen seçim Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud ile eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ve eski gazeteci Yair Lapid liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı arasında başa baş geçti.

Oyların yüzde 94’ünün sayıldığı seçimde, Likud ve Mavi-Beyaz İttifakı meclise 35’şer milletvekili gönderdi.

Beklendiği gibi hiçbir parti, tek başına iktidar için gerekli 61 milletvekiline ulaşamadı. Dolayısıyla erken seçimden hemen sonra Siyonist İsrail Rejimi’nde koalisyon senaryoları tartışılmaya başlandı.

Koalisyon hükümeti kurma süreci

Koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik süreç Siyonist İsrail Rejimi Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in yarından itibaren meclise girmesine kesin gözüyle bakılan partilerle görüşmesiyle başlayacak.

Likud ile Mavi-Beyaz koalisyonu

Seçimin ardından bir başka merak edilen konu da Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ile Gantz-Lapid liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakının koalisyon kurup kurmayacağı.

Hem Netanyahu hem Gantz, seçimden önce yaptıkları açıklamalarda birbirleriyle koalisyon hükümeti kurmayacaklarını belirtmişlerdi.

Açıklamalarının aksine iki tarafın bir araya gelerek güçlü bir koalisyon hükümeti kurmayı tercih edip etmeyeceği ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Zira Likud ile Mavi-Beyaz İttifakının milletvekili sayısı diğer partilerin desteğine ihtiyaç duymadan koalisyon hükümeti kurmaya yetiyor.

Ancak Likud veya Mavi-Beyaz İttifakı kendi aralarında anlaşamayıp diğer partilerle koalisyon kurmayı tercih ederse kurulacak hükümetin en az 6 partiden oluşması bekleniyor.

Netanyahu’nun sağ partilerle koalisyon hükümeti kurma ihtimalinin daha yüksek olduğu, bu nedenle Lapid ile Mavi-Beyaz İttifakının koalisyon kurma olasılığının çok düşük olduğu ifade ediliyor.

Öne çıkan bir başka senaryo ise Gantz ve Lapid liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakının sol partilerin yanı sıra bazı sağ partileri de yanına alarak koalisyon hükümeti kurması. Zira Mavi-Beyaz ittifakıyla meclise girmesi beklenen sol partilerin milletvekili sayısı koalisyon hükümeti kurmaya yetmiyor.

Ancak Siyonist İsrail Rejimi basınında sağ partilerin koalisyon hükümetinin Gantz-Lapid yerine Netanyahu’nun liderliğinde kurulmasını tercih edeceği dile getiriliyor.

Netanyahu, yaptığı yolsuzluklar ve hırsızlıklar nedeniyle defalarca yargının önüne çıkarılmış ve yüzkarası suçlarla yargılanmıştı.