Siyonist Rejim Gazze’de 532 Hak İhlali Daha Yaptı

Filistin’deki El-Mizan İnsan Hakları Merkezi’nin yayınladığı rapora göre, İsrail’in işgal rejiminin, yılın ilk yarısında abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Filistin halkına yönelik 532 hak ihlali işlediği belirtildi.

Konu hakkında yapılan açıklamada, İsrail’in yılın ilk yarısında işlediği 532 hak ihlaliyle abluka altındaki Gazze’de sosyal hayatı, istikrarı ve ekonomik düzeni sistematik bir şekilde çökertmeye çalıştığı bildirildi.

İşgalci İsrail’in Filistin halkının en temel insani haklarını sistematik bir şekilde ihlal ettiğine vurgu yapılan raporda, özellikle de barışçıl gösterilere katılım sağlayanların ve de çiftçilik yapan Filistinlilerin türlü türlü baskılara maruz kaldığına işaret edildi.

Raporda, Siyonist İsrail’in söz konusu baskıcı siyasetiyle, hukuksuz politikalarıyla ekonomik altyapıyı çökertmeyi ve Filistin halkını yoksulluğa mahkûm etmeyi hedeflediğinin altı çizildi.

Gazze Şeridi’nde zor şartlar altında hayat mücadelesi veren Filistinli vatandaşların her an hukuksuz uygulamalarla karşı karşıya kalabildiğine dikkat çekilen raporda, endüstriyel tesisler, çiftlik arazileri ve hayvan besiciliği yapanların, Filistinliler arasında işgal güçleri tarafından en çok saldırılara uğrayan kimseler olduğu kaydedildi.

İsrail’in yerel ve uluslararası kanunları ihlal girişimlerini raporlayarak rejimin gerçek yüzünü bütün dünyaya göstermek üzerine kurulan El-Mizan İnsan Hakları Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, Siyonist İsrail 2020 yılının ilk yarısında Gazze’de balıkçılara yönelik sürekli ihlallerle sistematik bir şekilde bu sektörü çökertmeye çalıştı.

Raporda İsrail güçlerinin balıkçıları denizde takip, ateş açma, gözaltına alma, avlanmalarına engel olma, ekipman ve teknelere el koyma yoluyla taciz ettiği, bu olayların bazılarının da ölüm ya da yaralanmayla sonuçlandığı kaydedildi.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.