SİYONİST Rejim GAZZE’de İnsani Krizi Derinleştiriyor

Birleşmiş Milletlerin (BM) hazırladığı raporda, Gazze Şeridi’nin 2020’ye kadar ıssız bir bölgeye dönüşebileceğini ifade etti.

Russia Today (RT), bu tahminin ne derece gerçekçi olduğunu ve Hamas’ın açıkça silahlı bir çatışmaya girme kararı alıp almayacağını araştırdı.

HALKIN YÜZDE 50’Sİ İŞSİZ

BM’nin verilerine göre 2000’li yılların ortasından bu yana Gazze Şeridi’ndeki sosyal ve ekonomik durum sürekli olarak kötüye gidiyor. İsrail’in uyguladığı abluka nedeniyle yerli halk ilaç ve yakıt sıkıntısı çekiyor. Halkın yüzde 50’sinin işsiz olduğu bölgede eğitim ve sağlık konusunda da sorunlar yaşanıyor.

BİNALARIN YÜZDE 70’İNE ELEKTRİK SAĞLANAMIYOR

Gazze’deki binaların yüzde 70’i, İsrail’in geçtiğimiz hazirandan bu yana elektrik temininde gittiği kısıtlamalar nedeniyle periyodik olarak elektriksiz kalıyor. Arap medyasında yer alan haberlere göre Gazze Şeridi’nde yaşayan halk şu anda günde ancak 3-4 saat kadar elektrik kullanabiliyor.

BM’DEN ‘GAZZE’DEKİ TEK SU KAYNAĞI TÜKENECEK’ UYARISI

BM’nin Gazze Şeridi’nin 2020’ye kadar ıssız bir bölgeye dönüşebileceği tahmininde bulunduğu raporunda, bölge halkının ‘akla gelmeyecek sınırlama ve mahrumiyetle karşı karşıya olduğunu’ ifade etti. Belgede, “Acil tedbir alınmaması durumunda Gazze’deki tek tatlı su kaynağı 2020’ye kadar tamamen tükenmiş olacak. Bölgedeki halk şimdiden su ve elektrik temini konusunda ciddi sıkıntı yaşıyor. Gazze’nin elektrik talebini karşılamak için 450 megavattan fazla enerji gerekirken son günlerde bölgeye en fazla 90 megavat elektrik veriliyor” dendi.

‘DURUM KÖTÜLEŞMEYE DEVAM EDECEK’

Seregiçev, Gazze Şeridi’nin bugün BM’nin insani yardımları ve elektrik, su ve yakıt sevkiyatlarını kontrol eden İsrail’in ‘iyi niyeti’ sayesinde hala ayakta kaldığını ifade etti. İsrail’in, BM’nin Araplardan yana tutum aldığını kabul ettiği için örgütten gelen alarm çağrılarını es geçtiğini söyleyen uzman şu ifadeleri kullandı:

Gazze Şeridi’ndeki durum kötüleşmeye devam edecek. BM’nin raporlarının gerçeği yansıttığı ihtimalini dışlamıyorum. Ancak, insani yardım malzemelerini yağmalayan ve halkın ihtiyaçları için gönderilen paralara el koyan Hamas yönetiminin de, temel malzemelerin yokluğunun suçlusu olduğunu anlamak önemli.”