Siyonist Rejim 2013’ten Beri 155 Çocuğu Katletti

15 yaşındaki Filistinli çocuk Ali Eymen Nasr Abu Aliya’nın işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail askerleri tarafından karnından vurularak şehit edilmesinin ardından uluslararası hukukçular, Birleşmiş Milletlere, işgal güçlerinin gerçek veya plastik mermilerle öldürdüğü çocuklara ilişkin şeffaf ve tarafsız soruşturma çağrısı yaptı. Hukuk uzmanları, son yıllarda Filistinli çocukların öldürülmesine karşın herhangi bir adım atılmamasından endişe duyduklarını dile getirdi.

Filistinliler 4 Aralık’ta Cuma namazı sonrası El-Muğayyir köyünde bölgede yeni bir yasa dışı Yahudi yerleşim merkezinin kurulmasını protesto etmek üzere gösteri düzenlemişti. Filistinli kaynaklar söz konusu protestolar sırasında işgalci İsrail askerlerinin, Filistinlilere gerçek ve plastik mermilerle müdahale ederek 1’i çocuk toplam 5 Filistinliyi yaraladığını bildirmişti. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamada ise, ağır yaralanan 15 yaşındaki Aliya’nın tedavi edilmek üzere kaldırıldığı hastanede şehit olduğu aktarılmıştı.

1948 İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde beyan edilen insan haklarının desteklenmesi ve korunması için faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve sivil toplum kuruluşlarının aktardığı bilgilere göre, 15 yaşındaki Filistinli şehit Abu Aliya, 4 Aralık tarihinde işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail askerlerine ait bir silahtan çıkan mermilerle yaklaşık 100-150 metreden nişan alınarak şehit edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk ile BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, işgalci İsrail’in güvenlik güçlerinin, herhangi bir ölüm veya ciddi yaralanma tehlikesi altında olmadıkları halde Abu Aliya’yı katletmesinin uluslararası hukukun açıkça ihlal edilmesi olduğunu kaydetti.

Öldürücü güç ve ciddi bir yaralama durumu olmamasına rağmen karşılık olarak aşırı güç kullanılarak sivil insanların öldürülmesinin hiçbir hukuki yönünün olmadığını belirten uluslararası hukukçular, İsrail güçlerinin Filistinli çocukları sistematik olarak hedef aldığını, onlara karşı ölümcül güç kullandığını ve ayrımcılık yaptığını belirtti.

Uzmanlar, sivil toplum kuruluşlarının, İsrail güçlerinin 2013 yılından bu yana 155 Filistinli çocuğu öldürdüğünü, hukuk dışı uygulamaları protesto eden kalabalıkları kontrol altına almak veya dağıtmak için ağır silah kullandığını belgelediğine dikkat çekti. İsrail’in hukuk dışı eylemlerini örtbas ettiğini aktaran uzmanlar, bu cinayetlerle doğrudan bağlantılı suçlarla ilgili olarak sadece 3 iddianame yayınlandığını, birçoğunun ise görmezden gelindiğini söyledi.

BM özel raportörleri ayrıca son yıllarda Filistinli çocukları şehit eden İsraillilerin cezasız kalmasının rahatsız edici olduğunu, başlatılan soruşturmaların da sonuçsuz kaldığını vurguladı.