Siyonist Profesör: İsrail, İran İle Savaşı Asla Kazanamaz!

İsrailli tarih profesörü Uri Bar-Joseph İran ile Siyonist İsrail arasında yaşanacak bir savaşın, 1948 yılında Siyonist devletin kurulmasından bu yana girilen en tehlikeli ve en çok kayıp verdiren savaş olacağını belirtti. Ayrıca, İsrail ordusunun savaşı çözemeyeceği, yenileceğini ve bu savaş için çok ağır bedeller ödeyeceğini değerlendirdi.

Hayfa Üniversitesi’nde Siyasi Bilimler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde Profesör olarak görev alan Uri Bar-Joseph, İsrail’in son dönemlere kadar dünyanın çeşitli bölgelerine İran ve Hizbullah’ın füze fabrikalarına dair gizlice istihbarat bilgileri verdiğine, ancak karşı tarafların sessiz kalmayı seçtiği bilgisine yer verildi.

İsrailli tarihçi, Netanyahu’nun İsrail’in varlığından bu yana karşılaştığı güvenlik tehditlerinden farklı olarak, bugün yüzlerce veya binlerce ağır füze tehdidine karşı iyi bir askeri cevabının olmadığını bilmesi gerektiğini ifade etti.

Hizbullah’ın elindeki mevcut füzelerin bir kısmının, İsrail’in derinliklerine doğru yönlendirildiğini vurgulayan profesör, geçmişte hiç böyle bir tehdit ile karşı karşıya kalmadıklarını, gelecek savaşta yüzlerce füzenin İsrail’in stratejik kurumlarını hedeflemekle kalmayacağı, Tel Aviv’deki yerleşim bölgelerine ulaşacağı değerlendirmesine bulundu.

Uri Bar-Joseph, makalesinde gelecek savaşta İsrail’in ağır ve acı verici bir bedel ödeyeceğinin ve asla bu savaşı kazanamayacağının artık herkes tarafından açıkça bilindiğine dikkat çekti.