Siyonist Netanyahu, Etiyopya Başbakanı İle Görüştü

Siyonist İsrail başbakanı, Etiyopyalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde, Etiyopyalı 2000 Yahudi vatandaşı işgal topraklarında yaşamaları için ülkeye alacağını bildirdi.

Siyonist rejim başbakanı Binyamin Netanyahu, Etiyopya başbakanı Abiy Ahmed Ali ile Cuma günü bir telefon görüşmesi yaparak bölgenin önemli konularını değerlendirdi.

Korsan İsrail başbakanlık sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Etiyopya başbakanının Netanyahu’yu BAE ve Bahreyn ile yaptığı barış anlaşmalarından dolayı tebrik ettiği ifade edildi.

Açıklamanın diğer bölümünde ise şu ifadeler yer aldı: Netanyahu, kapsamlılığını ve önemli birçok açısını gelecek nesillerin çok daha iyi anlayabileceği tarihi adımlar atmıştır.

Netanyahu, Etiyopya başbakanına 2 bin Yahudi Etiyopyalıyı en kısa sürede ülkeye almaya hazır oldukları haberini verdi.

Ahmed ise yapılan teklife karşı olmadığını beyan ederek bunun taraflar arası özel ilişkinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Mezkur telefon görüşmesinde tarafların, tarımsal alanda ve İsrail’in Etiyopya’ya yardımları konusunda ilişkileri genişletmesi üzerinde de duruldu.

Siyonist rejim 1975’de Etiyopya Yahudilerinin işgal altındaki Filistin topraklarına göç etmesine izin veren yasayı onaylamıştı.

Knesset 1950 yılında, her bir Yahudinin ailesi ile birlikte İsrail’e göç etme hakkının olduğunun ve kendi dininin esasına tabi olabileceğinin beyan edildiği yasayı onaylanmıştı.

Siyonist rejim eski başbakanı Menahim Begin de 1977 yılında Mossad’a emir vererek Etiyopyalı Yahudileri İsrail’de yaşamaya çağırmalarını istemişti.

İsrail Araştırma Anket Merkezi sonuçlarına göre 2017 yılı sonuna kadar, İsrail’de yaşayan 148 bin Etiyopya asıllı Yahudinin 87 bini Etiyopya’da, 61 bini ise İsrail’de dünyaya gelmiştir.