Siyonist Medya: Haşdi Şabi’ye Saldırıyı, İsrail Yaptı

Yediot Ahranot gazetesi, Irak’ta Haşdi Şabi’ye ait üslerden birine geçen cuma günü yapılan SİHA saldırısından İsrail’in sorumlu olduğunu iddia etti.Qodsna’nın haberine göre El Meyadin TV kanalı 19 Temmuz Cuma günü Irak ordusunun yaptığı şu açıklamayı yayınladı: Tanımlanamayan SİHA’lar Irak’ın Selahaddin bölgesinin doğusundaki Amerli’de bulunan Haşdi Şabi’ye ait bir üssü hedef aldı.

Aynı şekilde El Alem televizyonu da Amerli’de bulunan Haşdi Şabi’ye ait Şüheda Garnizonuna tanımlanamayan bir SİHA tarafından yapılan saldırıda bir kişinin şehit olduğu ve iki kişinin de yaralandığı haberini duyurdu.
Olaydan iki gün sonra Yediot Ahranot gazetesi Ron Ben Yeşay’ın imzasıyla yayınlanan haberde şu iddiada bulundu: Üs, İsrail SİHA’ları tarafından vurulmuş olabilir.

İşgal rejiminin askerî çevrelerine yakın gazete yazarı olarak bilinen Ben Yeşay ayrıca, cuma sabahı saldırıya uğrayan askerî üssün İran’a ait olduğunu ve İran’ın Suriye ve Lübnan’a füze kaçakçılığı yaparken bu üsten yararlandığını iddia etti.

Yeşay, aynı zamanda bombalanan bölgenin Sünni bölgesinin merkezi ve Saddam’ın doğum yeri olan Tikrit’in göbeğinde yer aldığını, İranlıların bu bölgede Zülfikar füzelerini depoladığını ve bu füzeleri uygun zamanda İsrail’e karşı kullanacağını da öne sürdü.

Ben Yeşay devamında ise şöyle yazdı: Irak makamları her ne kadar Irak’taki Şii milis hareketlerine gözlerini yumsalar da Irak’ın birçok üssünü dağıtan İsrail ve Amerika, her şeyden haberdar olabilme ve hiçbir sorun yaşamadan bu askerî üslere operasyon düzenleme gücüne sahip.

Yediot Ahranot, Ben Yeşay’dan şunları da aktardı: Elbette İsrail, SİHA’larıyla yıkıcı askerî güce sahip olan tek devlet değil.

Mezkur gazete şunları yazdı: Daha önce Başbakan Binyamin Netanyahu, Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, Askerî İstihbarat Merkezi Başkanı Tamir Hayman ve Mossad Başkanı Yosi Kohen Iraklı yetkililere, Devrim Muhafızları ve bunlara bağlı milis güçlerinin varlığından dolayı uyarılarda bulunmuşlardı.

Ben Yeşay son olarak şunları yazdı: Amerika Savunma Bakanlığı Irak’taki SİHA saldırısı ile bağlantısını yalanlamıştır. Ancak İngiltere, İsrail ve Arabistan gibi gelişmiş hava gücüne ve askerî güce sahip ülkelerin varlığı özellikle de sözü edilen bölgenin Ürdün sınırlarına yakınlığı göz önünde bulundurulduğunda ortaya atılan bu iddia güçlenmektedir.