Home / Dünya Ülkeleri / SİYONİST Lobi AIPAC Toplantısı Devam Ediyor!

SİYONİST Lobi AIPAC Toplantısı Devam Ediyor!

ABD’deki en etkin Siyonist lobi kuruluşu olan Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi yıllık konferansı dün başladı.

ABD’de kısaca AIPAC olarak bilinen Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin 2019 konferansı dün başladı. Konferansın bu yıl gündeminde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Golan Tepeleri’nin İsrail’e verilmesi ve İsrail’in güvenliği konuları ele alınacak.

Konferansı geçen senelerde olduğu gibi binlerce kişinin canlı izlemesi bekleniyor. Bu yıl yapılan konferansa Senatör Bernie Sanders gibi bazı Demokratların katılmayacağı açıklandı.

Bunun yanında Amerikan-Arap Ayrımcılık Karşıtı Komite de Konferansın boykot edilmesi çağrısında bulundu. Konferans 26 Mart Salı günü sona erecek.

AIPAC ABD’deki en etkili Siyonist kuruluş olarak biliniyor. Her yıl Kongre’ye milyonlarca dolar bağış yapan AIPAC Open Secrets adlı sitede yer alan bilgilere göre Demokratlara kıyasla Cumhuriyetçilere daha fazla bağış yapıyor.

AIPAC’ın siyasi etkisi ABD’li Müslüman Kongre üyesi İlhan Ömer’in örgütün ekonomik yardımlarla Kongre üyelerini satın aldığı iddiaları üzerine yeniden gündeme gelmişti.

Konferansın ilk gününde AIPAC Yönetim Kurulu Başkanı Howard Kohr ve İsrail’in Washington Büyükelçisi Ron Dermer’ın yanı sıra Çoğunluk Partisi Lideri Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Steny Hoyer, eski Senatör Joe Lieberman ve televizyon sunuculuğu ile yazarlık yapan Meghan McCain mikrofon aldı.

Konferansın açılış gününde ayrıca Yeşil Burun Adaları, Honduras ve Romanya Devlet Başkanları da birer konuşma yaptı.

Howard Kohr yaptığı açılış konuşmasında İsrail ile ABD arasındaki güçlü ilişkileri anlattı. AIPAC’ın çalışmalarını eleştirenleri hedef aldı. AIPAC’ı eleştirenlerin tartışma adı altında itibarsızlaştırma faaliyeti yürttüğünü öne sürdü. ABD’nin güçlü bir İsrail’e ihtiyacı olduğunu belirten Kohr çalkantılı bir bölgede ABD çıkarlarını koruma açısından İsrail’in sadık bir dost olduğunu söyledi.

Steny Hoyer yaptığı konuşmada ABD – İsrail ilişkilerini sorgulayan Müslüman Kongre üyeleri İlhan Ömer ve Raşide Talib’i hedef aldı. Kongre’nin ezici bir çoğunluğunun İsrail’i desteklediğini belirtti. İsrail destekçilerine dil uzatmak yerine izlenecek politikaların tartışılması çağrısı yaptı.

Ron Dermer ise ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmaya geri dönmesi çağrılarına şiddetle karşı çıkarak isim vermeden demokratları eleştirdi. Anlaşmaya geri dönmenin İsrail ve bölgedeki Arap rejimlerini yıkmayı hedefleyen insanlara milyonlarca dolar akıtılması ve nükleer silaha giden yolun açılması anlamına geldiğini söyledi.

AIPAC 2019 Konferansının ikinci günü yani bugün de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD’nin Birleşmiş Milletler eski temsilcisi Nikki Halley ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo birer konuşma yapacak.

İsrail muhalefet lideri Benny Gantz da bugün konuştu. Konuşmasında programını iptal edip işgal altındaki Filistin’e geri dönen Netanyahu’yu tebrik etti.

Gantz’ın konuşmasının geri kalanı İran ile Hamas ve Hizbullah gibi müttefiklerine tehdit içerikliydi. İsrail muhalefet lideri hamaset dolu bir konuşma yaptı.

Konferansın son günü olan yarın ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, Senato Çoğunluk Partisi Lideri Mitch McConnell ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın konuşması bekleniyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da Salı günü görüşmesi bekleniyordu ancak Gazze’den Tel Aviv’e roket atılması üzerine bugün ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmenin ardından yarın yapacağı konuşmayı iptal edip İsrail işgali altındaki Filistin’e geri döneceği açıklandı.