Siyonist İsrail’den İşbirlikçi Fas Kralına Davet…

İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fas Kralı 6’ncı Muhammed’i arayarak iki tarafın normalleşme anlaşmasını imzalamasının ardından kendisiyle ilk resmi görüşmeyi gerçekleştirdi. Görüşmede iki lider, Fas ile İsrail arasında varılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasına değindi.

İsrail’in Maarif gazetesinin aktardığı bilgilere göre, söz konusu görüşme, ilişkilerin normalleşmesi kapsamında Rabat’a giden ABD ve İsrail ortak heyetiyle Fas’ta imzalanan anlaşmaların devamı niteliğinde geldi.

Görüşme sırasında Siyonist Netanyahu, resmi ziyaret kapsamında Rabat’a giden İsrailli ve ABD’li heyeti ağırlaması nedeniyle Fas Kralı 6’ncı Muhammed’e teşekkür edip ülkesine davet etti. Netanyahu ayrıca, telefon görüşmesinin dostane ve sıcak geçtiğini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda Yahudi lobilerin uşaklığını yapan ve Filistin davasını tasfiye etmeyi ilke edinen ABD Başkanı Donald Trump, Fas ve İsrail’in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Batı Sahra üzerinde Fas’ın hâkimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım. Fas’ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifi, kalıcı barış ve refah için tek, kalıcı çözümdür.” ifadesini kullandı.

Fas Kralı 6’ncı Muhammed, 10 Aralık’ta İsrail ile resmi ikili temasların ve diplomatik ilişkilerin “mümkün olan en kısa sürede” başlayacağını duyurmuştu.

Bu çerçevede İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Shabbat ve ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Jared Kushner’in öncülüğündeki İsrailli ve ABD’li yetkililer, 22 Aralık’ta resmi ziyaret kapsamında Fas’a gitmişti.

Diğer taraftan Hamas Siyasi Birim Üyesi Musa Ebu Merzuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Fas, ABD ve Siyonist oluşum arasında üçlü anlaşma imzalanmasını kesinlikle reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.