Siyonist İsrail’den Hamas’a Gazze Teklifi

İbranice yayın yapan Kanal 13 televizyonu, dün Gazze Şeridi’nde koronavirüs salgını bağlamında “İsrail” tarafından arabulucular vasıtasıyla Hamas’a yeni bir yardım teklifi yapıldığını aktardı.

İbranice yayın yapan kanalın haberine göre; işgalci İsrail, patlayıcı ve yanıcı balonların gönderilmesinin durdurulması karşılığında Hamas’a Gazze Şeridi’nde korona ile mücadele kapsamında yardım sağlamayı teklif etti.

Kanalın haberine göre; İsrail, korona salgınının Hamas’ı normalleşmeye dönme konusunda zorlayacağını öne sürdü. Diğer yandan, Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, Gazze ve çevresinde durumun hızla kötüleştiğini açıklamıştı.

Mladenov yaptığı açıklamada, “Mevcut şartlar altında, Gazze’deki krizin tırmanmasını önlemek ve durumu iyileştirmek için iki taraf arasındaki arabuluculuk çabaları başarılı olamaz.” ifadelerine yer verdi.

Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, yıllardır İsrail tarafından uygulanan gayri insani abluka nedeniyle çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.