Siyonist İsrail’den Fas’a İlk Uçuşlar Başlıyor

Fas’ın, geçtiğimiz günlerde Siyonist İsrail ile ilişkilerinin “en yakın zamanda” normale döneceğini duyurması üzerine iki ülke arasında ilk uçuşun yarın yapılacağı belirtildi.

İsrail basınında yer alan bilgilere göre, ikili ilişkileri normalleştirmeyi amaçlayan ihanet anlaşmasının imzalanmasının ardından Filistinlilerin birçok hakkını gasp eden işgalci İsrail’den Fas’a ilk uçağın yarın havalanacağı öğrenildi.

Söz konusu uçuşla ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmayan Fas makamları, Fas-İsrail ilişkilerinin ve iki ülke arasındaki uçak seferlerinin yeniden gerçekleştirilmesi için gerekli prosedürlerin başlatıldığını açıklamıştı. Kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamada, uçuşların ne zaman başlayacağı konusuna temas edilmemişti.

İsrail’in Kanal 7 televizyonu, işgalci İsrail’den Fas’a ilk uçuşun El-Al Havayolları tarafından gerçekleştirileceğini, uçağa İsrail, Fas ve ABD’nin bayraklarının yanı sıra barış anlamına gelen Arapça, İngilizce ve İbranice Selam, Şalom, ve Peace ibarelerinin yapıştırılacağını kaydetti.

Siyonist İsrail’in ulusal havayolu şirketi El Al’a ait uçakta ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in başkanlık edeceği ABD’li heyet ile İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat’in riyasetindeki Faslı bir heyetin yer alacağı ifade edildi.

10 Aralık’ta biri El Al olmak üzere iki İsrailli havayolu şirketi, Tel Aviv ile Fas arasında direkt uçuş yapmaya hazır olduklarını duyurmuştu.

Fas, geçtiğimiz hafta perşembe günü yayımlanan kraliyet açıklamasıyla, İsrail ile ilişkilerin “mümkün olan en kısa süre içerisinde” normalleşeceğini duyurmuştu. Açıklamada, normalleşmenin Fas’ın Filistin davasındaki duruşunu değiştirmeyeceği de öne sürülmüştü.

Diğer taraftan Ümmetin Davalarına Destek İçin Fas Heyeti, İslam ülkesi Fas ile işgalci İsrail arasındaki normalleşme kararını kınayarak, Filistin halkına desteklerini sürdüreceğini vurgulamıştı.

Aynı şekilde Fas Kralı 6’ncı Muhammed’in ülkesinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararı aldığını açıklaması, ülkedeki sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Sosyal medya kullanıcıları, anlaşmayı “utanç denizine düşmek” olarak yorumlarken, “Anlaşma ihanettir ve bu karar halkı temsil etmiyor”, “İstila, istila olarak, ihanet de ihanet olarak kalacak” gibi mesajlar paylaşmıştı.