Siyonist İsrail’den Fas’a İlk Uçuş Gerçekleşti

Filistin halkına yönelik katliam ve soykırımla kurulan İsrail’in, uluslararası havayolları şirketi El Al’a ait bir uçak, bugün Tel Aviv’den havalanarak Fas’ın başkenti Rabat kentine iniş yaptı.

İsrail radyosu, ABD’nin arabuluculuğuyla varılan normalleşme anlaşması çerçevesinde gerçekleşen uçuşa ABD’li bir heyetin de eşlik ettiğini duyurdu.

Söz konusu uçakta ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ve İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Şabbat’ın da bulunduğu belirtildi.

Rabat ziyareti sırasında Faslı ve İsrailli yetkililerin diplomatik ilişkiler kurmak üzere bir dizi anlaşmaya imza atması bekleniyor.

Binyamin Netanyahu dün (21 Aralık Pazartesi) özel danışmanı Meir Ben Şabbat başkanlığındaki İsrailli heyetin ziyaret sırasında Fas Kralı VI Muhammed ile görüşeceğini duyurdu.

Fas, bu kararla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından İsrail’le son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kurmaya başlayarak ihanet kervanına katılan dördüncü, 1979’dan bu yana ise altıncı Arap ülkesi, Mağrib bölgesinde ise ilk ülke oldu.