Siyonist İsrail’den BAE’ye İlk Yük Gemisi Ulaştı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) resmi ajansı WAM, İsrail ürünlerinin içinde bulunduğu bir konteynerin, tarihte ilk defa, BAE’nin Cebel Ali Limanı nakliye limanına ulaştığını duyurdu.

Ajansta yer alan bilgilere göre, BAE topraklarına demir atan yük gemisinin, merkezi Cebel Ali Limanı nakliye limanında bulunan BAE şirketi Kimoha Enterprises’in, basınca duyarlı yapıştırıcı bantları üreten İsrailli “Dafik” şirketinden satın aldığı ürünleri taşıdı.

Ayrıca ajansın haberinde, İsrail ürünlerini BAE’ye getiren söz konusu geminin, Siyonist İsrail’in Aşdod Limanı’ndan hareket ettiği bilgisine yer verildi.

DP World Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Ahmed bin Süleym, konu hakkında yaptığı açıklamada, “BAE ile İsrail arasındaki ilişkilerin ticari yönünün güçlenmesine katkıda bulunan bu adım için Kimoha Enterprises’ı tebrik ediyorum. Bu girişim, sadece bir başlangıçtır.” ifadelerini kullandı.

Hem bölgede hem de tüm dünyada etki alanını büyütmek isteyen İsrail, ticari ilişkiler geliştirdiği ülkeleri kendisine bağlıyor. Siyasi komplolarla Ortadoğu’daki birçok devlet yöneticisini yanına çekmeyi başaran İsrail, deniz üzerinde yürütülen ticari ilişkileri de kullanarak gücünü pekiştirmeyi hedefliyor. Bu çerçevede BAE’nin Dubai Emirliği’nde bulunan Cebel Ali Limanı İsrail için büyük önem arz ediyor. Cebel Ali Limanı dünyaya ticari ürünlerin taşınması açısından önemli nakliye limanlarından biridir. Oradan da Hindistan hattının İsrail’e uzanması isteniyor.

Diğer taraftan BAE’nin İngilizce yayın yapan The National gazetesinin geçtiği habere göre, ülkenin gümrük işletmeleri konusunda en büyük şirketi olan DP World ve Dubai Customs, İsrail’deki muhtemel iş fırsatları için DoverTower şirketi ile ön anlaşmaya vardı.

Ön anlaşmaya göre BAE’nin, İsrail’deki tüm limanlara farklı yatırımların yanı sıra, İsrail’in Eilat Limanı ile BAE’nin Cebel Ali Limanı arasında direkt bir gemi sevkiyat hattı kurmak istediği anlaşılıyor.