Siyonist İsrail Siyasilerinin Gazze ve Hamas Hayalleri…

İtmar Ben Cefer başkanlığındaki Yahudi Gücü Partisi, İsrail bölgesine Filistin tarafından atılan her füzeye 50 füze ile cevap verilmesi ve Hamas’ın hava saldırısıyla ezilmesi gerektiğine inanıyor.

Siyonist partiler Filistin meselesi ve direnişle mücadele konusunda farklı görüşlere sahipler. Siyonist rejim partileri tüm muhalif görüşlerine rağmen Hamas’ın yok edilmesi ve Gazze kuşatması konusunda hemfikirler.

İsrail El Yevm haber ajansından naklettiği haberine göre, Siyonist Rejim Başbakanının genel başkanı olduğu Likud partisi, Gazze kriziyle mücadelenin, ordunun caydırıcı gücünü takviye ederek ve İsrail bölgesini hedef alan her saldırıya cevap vererek mümkün olduğuna inanıyor. Parti aynı zamanda askeri caydırıcı gücün yanında bazı hassas durumlarda siyasi stratejilerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyor.

Bu habere göre, Benny Gantz’ın genel başkanlığındaki Mavi-Beyaz Partisi, Hamas’ın yenilmesi ve İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’ne geri dönmesi ve ardından da Filistinliler ile uzun süreli bir siyasi diyalog izlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Eymen Avde başkanlığındaki Ortak Arap Listesi Partisi, İsrail’in Filistin topraklarındaki işgallerine son vermesi ve Gazze kuşatmasının kaldırılması, Bağımsız Filistin devletinin kurulması ve Batı Şeria’daki yerleşimcilerin tahliyesinin huzuru sağlamaya yardımcı olacağına inanıyor. Bu Partinin işgalden kastettiği yalnızca İsrail’in işgal ettiği 1967 sınırlarıdır ve tahliyeler de Kudüs ve 1948’de işgal edilmiş bölgelerdeki İsrail yerleşkelerini kapsamıyor.

Avigdor Liberman başkanlığındaki İsrail Evimiz Partisi, İsrail’in Gazze özellikle de Hamas karşısındaki siyasetlerinin değişmesini istiyor ve Hamas’ın Gazze etrafındaki yerleşimcilere yönelik tehditlerinin ve Hamas’a yardımların ivedilikle durdurulması gerektiğine inanıyor. Bu parti, Netenyahu’nun Hamas karşısında yürüttüğü siyaseti tavizkar buluyor.

Aryeh Deri başkanlığındaki Şas Partisi ise, Filistin tarafından barış isteyen hiçbir gerçek ve ciddi bir ortağın bulunmadığı inancında. Şas, aynı zamanda İsrail Ordusunun Gazze etrafındaki yerleşimcilerin can güvenliğini sağlamak için aldığı önlemlerin ve gerçekleştirdiği eylemlerin tamamını onaylıyor.

Ayelet Şaked’in başkanlığındaki Sağcı Partisi ise Batı Şeria’nın İsrail’e ilhak edilmesi ve İsrail’e yönetim hakkı verilmesini istiyor. Bu parti, Hamas’ın yok oluşunun yalnızca demir yumruk ve Gazze kuşatmasının devamıyla mümkün olduğuna inanıyor.

Tevrat’ın emirlerine bağlı olan Yakup Litsman başkanlığındaki Yehudit Haturah Partisi, hiçbir dış siyaset güvenlik konusuna karışıp taraf olmuyor ve İsrail’in güvenlik ve siyasi yapısına güveniyor.

Mertes ve Barak arasındaki koalisyondan oluşan Demokrat Cephe Partisi, Gazze etrafındaki yerleşimcilerin güvenliklerinin sağlanması için Hamas ile değil Filistin Özerk Yönetimi ile müzakere yolunun tercih edilmesini vurguluyor.

Amir Peretz başkanlığındaki İşçi Partisi, müzakere ve diplomasinin yanında Hamas’ın askeri gücüne de odaklanmanın gerekliliğini vurguluyor.