Siyonist İsrail, Şehit Naaşlarını Rehin Tutacak

İşgal rejimi savaş bakanı Naftali Bennett, Filistinli şehitlerin naaşlarının morglarda veya Rakamlar Mezarlığı’nda rehin olarak tutulmasına karar verdi.

İşgal rejimi radyosu konuyla ilgili yayınladığı haberde, hangi gruptan olduğuna bakılmaksızın Filistinli şehitlerin naaşlarının ailelerine teslim edilmemesi talimatı verdiğini söyledi.

Haberde, işgalci bakanın bu kararı güvenlik birimlerinin üst düzey yetkilileriyle yaptığı bir dizi istişareden sonra aldığı ve naaşların yaşı küçük çocuklara ait olması halinde istisna yapılabileceği öne sürüldü.

Haberde ayrıca kararın onaylanması için işgal rejimi güvenlik kabinesine sunulacağı belirtildi.

İşgal rejimi radyosunun İsrailli bir politikacıya dayandırdığı haberinde, Gazze Şeridi’nde esir tutulan işgal askeri Hadar Goldin’in ailesinin geçen hafta işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu’ya başvuruda bulunduğu, Netanyahu’nun da işgal hükümetinin şehit naaşlarını ailelerine teslim etme konusundaki politikasını değiştirmeye hazır olduğunu söylediği iddia edildi.

Bu arada, Adalet İnsan Hakları Merkezi Müdürü Avukat Hasan Cebbarin, işgal hükümetinin kararının saygıyı ve defnedilmeyi hak eden insanların naaşlarını pazarlık malzemesi yapmak olduğunu söyledi.

Avukat Cebbarin, “Dünyada cesetleri pazarlık konusu yapan bir başka ülke daha yok” diyerek, işgal hükümetinin kararının uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti.

Adalet İnsan Hakları Merkezi 14 Aralık 2017’de İsrail Yüksek Mahkemesi’nden şehit naaşlarının alıkonulmasını yasaklayan ve gayri hukuki sayan bir karar çıkartmayı başarmış ve mahkeme işgal hükümetine naaşları teslim etmesi için altı ay süre vermişti.

İsrail Yüksek Mahkemesi, daha sonra 19 Şubat 2018’de ilk kararın gözden geçirilmesi için işgal rejimi başsavcılığının yaptığı başvuruyu kabul etti ve nihai kararını verinceye kadar şehit naaşlarının teslim edilmesini yasakladı.

Mahkeme, 9 Eylül 2019’da işgal ordusunun Filistinli şehitlerin naaşlarını elinde tutmaya devam edebileceğine karar verdi.