Siyonist İsrail, Hamas Karşısında Aciz Kaldı

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin, Gazze Şeridi’ne yönelik son saldırılarından ders çıkarmak amacıyla 14 ekip oluşturduğunu bildirdi.

İsrailli gazetenin aktardığı bilgilere göre, Gazze Şeridi’ne yönelik son saldırılar, İsrail’in istihbarat servisi Şin-Bet’in (Şabak) Hamas yöneticilerini izleme ve silahlı kanadı Kassam Tugayları’nı dinlemekte başarısız olduğunu ve büyük eksikliklerin varlığını ortaya çıkardı.

Gazetede, “Üzerinde durulması gereken bir konu da Hamas’ın plan ve hedeflerinin doğru değerlendirilememesidir. Keza Hamas’a ait metronun yeri de tam tespit edilemedi. Anlaşılıyor ki Hamas, İsrail ordusunun oyunlarına gelmedi.” ifadelerine yer verildi.

Yediot Ahronoth gazetesi, tünellere saldırı planının başarısızlıkla sonuçlandığını ve bunun son saldırılarda ölen direnişçi sayısından açıkça anlaşıldığını belirtti.

“Hamas metrosu” terimi ilk olarak İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi tarafından Gazze’ye yönelik saldırıların ilk günlerinde, özellikle savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bir katliam gerçekleştirmesinden sonra kullanıldı.

İlk olarak 2007’de ortaya çıkan tüneller Hamas’ın İsrail’e karşı koyduğu savaş taktiği olarak biliniyor. İsrail ordusu Twitter hesabı üzerinden Hamas’ın yeraltı tünellerini anlatan bir video yayınlamıştı.

Videoda, tünel sisteminin yıllar süren bir süre içinde inşa edildiği, yüzlerce kilometre uzunluğunda olduğu ve Gazze Şeridi’ne savaşçı, cephane ve gıda taşımak için kullanıldığı, kimi zaman bu nakillerin araçlarla yapıldığı belirtildi.

Öte yandan Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, şgalci İsrail yönetiminin, Kassam Tugayları’na ait tünellere büyük hasarlar verdiği yönündeki açıklamaların gerçekleri yansıtmadığını aktararak, “İşgalin ordusu, Gazze Şeridi’ndeki direniş tünellerinin sadece kırık olanlarını yok edebildi.” dedi.

Açıklamada, “Düşmanlar, Hamas metrosunu yıkmayı başaramadı. Çünkü biz bu toprakları, onun bizi sevdiği gibi seviyoruz. Ayrıca direnişin gücünü kıramadığı gibi 10 bin direniş savaşçısını öldürme planını hayata geçirmekte hayal kırıklığına uğradı. Tünellerin ise %3’ünden fazlasına zarar veremedi.” ifadelerine yer verildi.