Siyonist İsrail, Geçen Ay 400 Filistinliyi Tutukladı

Siyonist İsrail güçleri, geçtiğimiz Haziran ayında aralarında 3 gazeteci, 21 bayan ve 52 çocuğun olduğu toplam 400 Filistinli vatandaşı farklı gerekçelerle tutukladı.

Filistin Esirler Araştırma Merkezi, işgal güçlerinin farklı gerekçelerle abluka altındaki Gazze Şeridi’nden de 5 Filistinli vatandaşı tutukladığını belirtti.

Araştırma Merkezi, işgal güçlerinin geçtiğimiz Haziran ayında 3 gazeteciyi tutuklayarak Filistinli gazeteci ve basın mensuplarına yönelik tutuklama girişimlerini sürdürdüğünü söyledi.

İsrail rejim mahkemesi, 2 Filistinli gazeteciyi idari tutukluluk adı altında gözaltında tutmaya devam ederken, 1 gazeteciye de Mescidi Aksa’dan uzaklaştırma cezasını vererek serbest bıraktı.

İnsan Hakları Merkezi, Haziran ayında işgal güçleri tarafından tutuklanan kız çocukların ve kadınların arttığına dikkat çekti.

Esirler Araştırma Merkezi’nin raporuna göre, işgalci İsrail güçleri geçtiğimiz ayda, aralarında biri 16 yaşında diğeri de 17 yaşında olan 2 kız çocuk ve 2 üniversite öğrencisi başta olmak üzere 21 Filistinli bayanı tutukladı.

Diğer yandan işgal güçleri, Filistinli çocuklara yönelik tutuklamalarını da artırdı. Geçtiğimiz ayda en küçüğü 10 yaşında olan 52 Filistinli çocuk işgal güçleri tarafından tutuklandı.

Çocuklardan 17 yaşındaki Mustafa Mahmud Ğavanime, işgal güçleri tarafından açılan ateş sonucu ayağından yaralandıktan sonra tutuklanmıştı.

İşgalci İsrail Ofer Askeri Mahkemesi, 2015’ten beri tutuklu olan 2 Filistinli çocuk hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını da onayladı. Birine 35 yıl hapis cezası verilirken diğerine de 32 yıl ceza verildi.

Öte yandan, İşgal zindanlarında tutulan Filistinli esir İbrahim Fadi ile Adi Şehade geçtiğimiz ayda, zulümde sınır tanımayan İsrail’in ilgili makamlarının haklarında verdiği idari tutukluluk cezasını protesto amacıyla 23-24 gün süren açlık grevine girdiler.