Home / Filistin / Siyonist İsrail Filistinlilere Ait Bir Evi Yıktı
siyonist-israil-filistinlilere-ait-bir-evi-yikti

Siyonist İsrail Filistinlilere Ait Bir Evi Yıktı

İşgal yönetimi bu sabah erken saatlerde Kudüs’ün güneydoğusundaki Silvan beldesinde Filistinlilere ait bir evi ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle yıktı.

Yıkılan evin sahibi Ebu Hüseyin Ez-Zeğal, işgal belediyesine bağlı yıkım ekibinin onlarca işgal askeri eşliğinde Silvan beldesi Es-Sevri Mahallesi’ndeki evlerini kuşattığını, ailenin altı ay önce evlerine ek olarak yaptıkları binayı yıktığını söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan Ez-Zeğal, yıkılan binanın 55 metrekare genişliğinde olduğunu, bir oda, mutfak ve banyodan oluştuğunu, tuğlayla ve sacla inşa edilen binada oğlu Hüseyin’in yaşadığını ve evlenmeyi planladığını fakat işgal güçlerinin binayı yıktığını ifade etti.

İşgal yönetiminin söz konusu binanın ruhsatsız inşa edildiği için yıkılacağını daha önce tebliğ ettiğini kaydeden Ez-Zeğal, işgal belediyesinin Filistinlilere inşaat ruhsatı vermediğine dikkat çekti. Ez-Zeğal, “Çocuklarımızı evsiz bırakamayız” dedi.

İşgal yönetimi yılbaşından bu yana Kudüs’te ve Batı Yaka’da Filistinlilere ait 866 evi ve iş yerini ruhsatsız inşa edildiği ya da araziye el konulduğu gerekçesiyle yıktı.

Yıkımların 5 bin 700 Filistinliyi olumsuz etkilediği, yarısı çocuk 1221 kişiyi evsiz bıraktığı ifade edildi.