Siyonist İsrail, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE De Saldırıyor

Gazze’deki Hükümet Enformasyon Ofisi Takip Birimi konuyla ilgili yayınladığı aylık raporda, geçen ay işgal altındaki Filistin topraklarında basın özgürlüğüne yönelik işgal güçlerinin 44 ihlalinin tespit edildiğini söyledi.

Raporda, Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin de aynı dönem içinde Batı Yaka’da 32 ihlal gerçekleştirdiği bildirildi.

Raporda ayrıca söz konusu ihlallerin gözaltına alma, fiili saldırı, baskın, tehdit, gazetecilerin basın-yayın organlarındaki işleri ve sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımları aleyhine kışkırtma, gazetecilerin görevlerini yapmalarına engel olma şeklinde gerçekleştiği ifade edildi.

Şubat ayında en çok ihlalin 12 ihlalle açlık grevindeki esir gazeteci Muhammed El-Gig’e yapıldığı kaydedilen raporda, geçen ay işgal güçlerinin 6 kez gazetecilere fiili saldırı ve darp ihlali gerçekleştirdiği belirtildi.

Raporda, geçen ay işgal güçlerinin 5 kez gazetecilerin görevini yapmasına engel olma ihlali gerçekleştirdiği ve 8 gazeteci ve kameramanın da işgal güçlerince gözaltına alındığı bildirildi.