Siyonist İsrail Askerleri Kıbrıs’a Gidiyor

Bu ayın başlarında tarihindeki en büyük askeri eğitim tatbikatını başlatan İsrail işgal güçleri, bazı özel birliklerinin savaş eğitimi almak üzere Güney Kıbrıs’a gideceğini duyurdu. İşgal ordusu, bu birliklerin Hizbullah’a karşı savaşı simüle eden tatbikatın bir parçası olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gönderileceğini vurguladı. 

İsrail basını siyonist ordunun bazı açıklamalarına dayanarak, işgal güçlerine bağlı bazı özel birliklerin Hizbullah’a karşı savaşı simüle eden tatbikatın bir parçası olarak Güney Kıbrıs’a gideceğini belirtti. “Ateş Arabaları” isminin verildiği büyük tatbikatın bir parçası olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) gönderilecek olan işgal güçleri askeri birimleri arasında hem asker hem de yedek birliklerin yanı sıra hava kuvvetleri ve diğer özel kuvvetler yer alacak.

The Times of Israel’de yer alan habere göre, yüzlerce askeri paraşütçü Lübnan benzeri bir yerde savaşı simüle eden tatbikatlara liderlik ederken hava güçleri de İran nükleer tesislerine yönelik saldırılar için hazırlıklarını sürdürüyor.  Ateş Arabaları tatbikatını “Hizbullah’a karşı savaşı simüle eden” bir tatbikat olarak yorumlayan İsrail basını, özel güçlerde dahil yüzlerce işgal gücü askerinin bir ay sürecek olan tatbikatın son haftasına katılmak üzere Kıbrıs’a gittiğini duyurdu.

Tatbikatların GKRY ile ortaklaşa gerçekleştirildiğini vurgulayan İsrail işgal güçleri, Kıbrıs’taki tatbikatlara 98. Paraşütçüler Tümeni’nden hem asker hem de yedek birliklerin yanı sıra hava kuvvetleri ve Shayetet 13 Donanma Birliği gibi diğer elit güçlerin katılacağını söyledi. Siyonist orduya göre, tatbikatlar, diğer şeylerin yanı sıra, yaralı birliklerin helikopterle tahliye edilmesini ve ağır nakliye filolarıyla lojistik teçhizatın düşürülmesini simüle edecek. Ayrıca, tatbikatların dağlık arazideki kentsel ve kırsal alanlar da dahil olmak üzere Lübnan’a benzeyen çeşitli arazilerde gerçekleştirileceği belirtildi.

Öte yandan The Times of Israil’de yer alan yazıda, “Ateş Arabaları olarak adlandırılan büyük tatbikatın son haftasında Hava Kuvvetleri, Akdeniz üzerindeki İran nükleer tesislerine yönelik hava saldırılarını simüle edecek” denildi.

Özellikle İran ve Hizbullah’ı hedef alan askeri eğitim tatbikatının 3 Haziran’a kadar sürmesi bekleniyor.