Siyonist İsrail, Arap Medyasını Kullanıyor

Hamas, işgalci İsrail’in, Filistin toprakları üzerindeki planlarının başarısızlığını örtbas etmek amacıyla Arap medyasını kullandığını belirtti.

Hamas hareketinin resmi sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre, Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye’nin basın müşaviri Tahir en-Nunu, yerli ve yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemin sıcak konularını değerlendirdi.

Yaptığı açıklamada en-Nunu, işgalci İsrail’in, Filistin halkına yönelik hayata geçirdiği planların başarısızlıkla sonuçlanması, diğer yandan direniş hareketinin stratejik adımlarla ilerleme kaydetmesi ve ilhak planına karşı ulusal bir uzlaşı için ortaya konan çabalar hususlarında kamuoyunu yanlış yönlendirmek üzere organize medya kampanyaları yürüttüğünü ifade etti.

En-Nunu, “Söz konusu kampanyaları yürütenlerin görünürde Arap ya da Filistin medya kurumları olsa da aslında bu kurumları harekete geçiren gücün İsrail” olduğunu vurguladı.

Hamas kaynakları, son dönemde Birleşik Arap Emirlikleri’nden yayın yapan Suudi Arabistan sermayeli el-Arabiyye televizyon kanalının, Filistin direnişi aleyhinde yaptığı yalan ve iftira haberleriyle dikkat çekmeye başladığına işaret ediyor.

Hamas hareketi habere ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “El-Arabiyye, İsrail güvenlik birimlerinin ürettiği yalan ve iftiralara dayanarak Filistin halkının direnişini ve direnişe olan inancını hedef alan yanıltıcı ve çarpıtılmış bir kampanya yürütüyor.” ifadesinin kullanmıştı.

Suudi sermayeli, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli el-Arabiyye televizyonunda geçen günlerde Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nı hedef alan yayınlar yapılmıştı.

Söz konusu televizyon kanalı, bir Kassam Tugayları mensubunun İsrail’e bilgi sızdırdığı gerekçesiyle Gazze’de tutuklandığını iddia etmiş, Gazze’deki İçişleri Bakanlığı ise bu iddiayı yalanlayarak el-Arabiyye’yi, “şayia ve yalanlarla propaganda yapmakla” suçlamıştı.