Siyonist Güçlerle Nablus’ta Çatışma Çıktı

Siyonist İsrail’in Batı Şeria’nın Nablus kentinin güneyinde yeni bir yerleşim birimi için yol inşa etmek istemesi üzerine duruma tepki gösteren Filistinliler ile İsrail güçleri arasında şiddetli çatışma çıktı.

İsrail ordusuna ait yıkım makinaları, Nablus’un güneyindeki Havara beldesine girerek, yapılması planlan yeni yerleşim birimi yolu için Filistinlilere ait arazileri yerle bir etti. Ayrıca işgal güçlerinin, yolun inşa edileceği 7 kilometre uzunlukta olan alanda bulunan ağaçları söktüğü belirtildi.

Batı Yaka’nın kuzeyindeki Yahudi yerleşimini takipten sorumlu Gassan Dağlas, konu hakkında yaptığı açıklamada, işgal askerlerinin sabahın erken saatlerinde büyük makinalarla gölgeye giriş yapan işgal askerlerinin, yıkıma engel olmak isteyen bölge sakini Filistinlilere yönelik plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombaları kullandığını kaydetti.

Açıklamada, gaz bombalarının kullanılması sonucu bazı Filistinlilerin yaralandığı ve atılan gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdiği belirtildi.

Siyonist İsrail rejimi, 2014’te onayladığı işgal altındaki Batı Şeria topraklarında bulunan Yahudi yerleşim bölgeleri arasına bir bağlantı yolu inşası için Filistinli vatandaşlara ait arazilerde tesviye faaliyetlerine devam ediyor. Ayrıca işgal güçleri, bölgede zeytin ağaçları başta olmak üzere vatandaşları ait meyve ağaçlarını da kesiyor.

Diğer yandan, işgalci İsrail güçleri tarafından 2019’da, çoğu zeytin ağacı olmak üzere 3 binden fazla meyve ağacını kesildi. Ayrıca işgal güçleri 2019 yılında, Filistinli vatandaşlara ait farklı belde ve köylerde 400 dönümden fazla toprağı gasp etti.