Siyonist General: Hizbullah, İsrail’in Yenilmezliğini Yıktı

Tel Aviv’deki Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Siyonist bir general ve araştırmacı olan Gershon Hakuhin, rejimin güney Lübnan’dan çekilmesinin yirminci yıl dönümünde İbranice bir gazetede yayınlanan bir makalede Hizbullah’ın askeri gücünü ve İsrail ordusunun yenilgisini kabul etti.

Bu general açıklamalarının devamında şu ifadelerde bulundu:

‘İsrail ordusu, kuzeydeki İsrail yerleşkelerinin güvenliğinin korunması ve ordudaki kayıpların azaltılması ve Hizbullah’ın zayıflaması da dahil olmak üzere çeşitli hedefler üzerinde çok fazla gerilim yaşıyor.

Hizbullah bu çelişkilerin ve gerilimlerin farkındadır ve stratejik hedefleri açısından bunları kendi yararına kullanmaktadır.

Hizbullah, İsrail’in işgali altındaki bölgeleri kurtarmaya çalıştı ancak diğer taraftan da İsrail ordusunun yenilmez olmadığını göstermeyi amaçladığı için İsrail ordusuna acı verici ve yıkıcı saldırılar gerçekleştirdi.’

Bu general ayrıca, Filistin direniş gruplarının bölge sakinleri arasında korku yaratmak amacıyla kuzey işgal topraklarındaki Keryat Şamune ve Nahariya şehirlerine karşı roket saldırılarına değindi ve şu ifadelerde bulundu: ‘Hizbullah’ın füze saldırılarındaki hedefi, İsrail’e taktiksel ve stratejik darbeler uygulamaktı ve bunu da başardı.

Stratejik olarak, güvenlik güçleri arasında Lübnan’daki hedefler üzerinde gerilimlere şahit oluyoruz. İsrail kuvvetleri, Hizbullah’ın kuzey kasabalarındaki füze saldırılarını engelleyemedi. 2000 yılından bu yana Hizbullah, kendisi ile İsrail ordusu arasında korku ve dehşet denklemi oluşturabilmiştir. Hizbullah, İsrail ordusunun askeri üstünlüğünü yok edebildi.

Hizbullah, füze saldırıları ile bölge dışında İsrail ile çatışmasında yeni kurallar oluşturacak yeni bir strateji başlattığını gösterdi.’