SİYONİST Genç Askerlerin ÖN CEPHE Korkusu…

Siyonist bir analist makalesinde şunları dile getirdi: İsrail askeri yapısının şu anki esas sorunu genel anlamda gençlerin orduya hizmet etme arzularındaki körelme ve özelde ise savaş birimlerinde çalışma isteklerinin azalmasıdır. Bu durum ileride orduyu insan gücünün eksikliğiyle karşı karşıya bırakacaktır.

Siyonist analist Yossi Yehuşa Yediot Ahronot gazetesinde şunları yazdı: İsrail askeri yapısının kaderini tehlikeye atan en büyük tehdit yine  ordunun kendisindedir.

Medyada yer almaktan kaçınan  İsrail Genelkurmay başkanı Gadi Eizenkot pazar günü Hertzilya merkezinde bir konuşma yaptı ve belki de bu onun genelkurmay başkanı ünvanıyla son konuşmasıydı.

Gazete şunları yazdı: Eizenkot’un son cümlelerine özellikle de mücadele ve gönüllü askerlik ruhiyesinin azalmasıyla ilgili sözlerine dikkat etmek gerekir ve bunu endişelendirici ve stratejik bir tehdit olarak almalıyız. Eizenkot, özellikle gençler arasında orduya hizmet için düşük bir motivasyon miras bıraktı buna ek olarak zaten orduda daimi hizmet için askeri motivasyonda ciddi bir azalma olduğuna da hepimiz şahidiz.

Ordunun en başarılıları firar ediyor ve bu  tehlikeli, büyük ve İsrail’in kuzey ve güneyindeki bir kaç tane tünelden çok daha önemli bir sorun.

Resmi istatistiklere göre gençlerin sadece %67’si savaş birimlerinde hizmet etmek istiyor oysaki bu oran 2011’de ciddi bir artışla  %’79’a kadar çıkmıştı.

Yehuşa buna delil olarak şunları gösterdi:

Gençlerin çoğu rahat bir hayat sürmek için ordunun teknik birimlerinde çalışmayı tercih ediyor hatta savaş birimlerinde çalışanlar bile daha az tehlikeli olan  birimlerde orduya  hizmet etmeyi tercih ediyor ve piyade er başvuruları geçmişe oranla azalmış durumda.

En iyi subaylar orduyu terk ediyor ve karargahtaki bazı birimler de dağılmak üzere. Ordunun  orta seviyede olduğuna ve eğer duruma müdahale edilmezse bu sorunun düzeltilemeyeceğine inanıyorlar. Eizenkot, karargahta vazifesinin bitmesine kısa bir zaman kala  böyle bir konuşma yaptı ve şunları vurguladı:

Ordunun üstünlüğü ve teknolojik gücü önemli bir konu ve ben de bunun önceliğini kabul ediyorum ama tüm bunlar insanlara ve onların ruhiyelerine ve yine bireylerin savaş birimlerinde hizmet için bulunmalarına ve vazife için orduda en iyisi olmalarına bağlıdır. 

Eizenkot bu görevinde başarılı olamadı, orduda gönüllü hizmetin azalması, yani orduya  hizmet, birinci derecede stratejik bir soruna dönüştü. Gerçek bomba İran değil, insani güç ve onun  daimi taahhüdüdür. Eizenkot’un sözlerinde dikkat çeken diğer bir önemli  mesele de Kuzey Kalkanı operasyonlarıdır. İsrail Genelkurmay başkanının açıklamalarına göre, Hizbullah’ın tünelleri genellikle kuzey bölgelerde bulunuyor ve şimdilik sadece 4 tünelden söz ediliyor. Bu konu Liberman ve Lapid’in haklı olduğunu gösteriyor. Çünkü İsraillilerin kuzey sınırlarındaki bu vazifelerini ifa etmeleri için güney sınırlarını terk etmelerinin hiçbir anlamı yok.