SİYONİST Gazete: Suikast MOSSAD’ın İşi

Israel Hayom gazetesi yazarlarından askeri analist Yoar Limor, Fadi El-Bataş’a düzenlenen suikasttan Mossad’ın sorumlu olduğu iddialarının normal olduğunu söyledi.

Limor, suikastın hedefinin Hamas için çalışan bir mühendis olduğunu belirterek, suikastı gerçekleştirenlerin motosiklet üzerinde ateş açtıktan sonra hiçbir iz bırakmadan kaybolduklarına dikkat çekti.

Daha önceki suikastların da benzer şekilde gerçekleştirildiğini hatırlatan Limor, aynı suikast metodunun İslami Cihad lideri Fethi Şikaki’nin 1995’te Malta’da öldürülmesinde de kullanıldığını ifade etti.

İsrailli yazar, geçmişte İranlı birçok bilim adamının da Tahran’da benzer şekilde öldürüldüğünü yazdı.

Maariv gazetesi yazarlarından askeri analist Yossi Melman da El-Bataş’ın Hamas’ın araştırma ve geliştirme birimi üyesi olduğunu, bilgisinin Hamas’a füzeler ve insansız hava araçları, su altı silahları ve tünel inşası gibi birçok alanda hizmet edeceğini öne sürdü.

Melman, birçok kişinin Mossad’ın gerçekleştirdiği suikastlarla motosikletli suikastçılar arasında bağ kurduğuna işaret etti.

Haaretz gazetesi ise El-Bataş’ın akademisyen olduğu için değil Hamas’ın gücünü geliştirmesine katkıda bulunduğu için öldürüldüğünü yazdı.